Domowe metody na leczenie zatok. Sprawdź jak je oczyścić!

W momencie zapalenia zatok odczuwamy silny ból głowy i duże trudności z oddychaniem. Nie jest łatwo funkcjonować z takimi objawami. Jeśli potrzebujesz szybkiej pomocy sprawdź, jakie są domowe metody na leczenie zatok. Mogą one znacząco wspomóc leczenie farmakologiczne!

Domowe sposoby na zatoki

Na infekcję zatok jesteśmy narażeni przez cały rok, chociaż najczęściej przytrafia się w sezonie jesienno- zimowym. Typowe jej objawy to rozpierający ból w okolicach nosa, ból głowy oraz trudności z oddychaniem. Dolegliwości możemy pozbyć się w warunkach domowych. Należy wówczas pamiętać o kilku czynnikach, które wpływają na szybki powrót do zdrowia. Najważniejszym jest, aby starać się jak najmniej wychodzić z domu i przyjmować duże ilości płynów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Domowe-metody-na-leczenie-zatok.-Sprawdź-jak-je-oczyścić-1-1024x615.png

Inhalacje

Ten sposób zwykle przychodzi nam do głowy jako pierwszy. Słusznie, ponieważ inhalacje świetnie sprawdzają się przy chorych zatokach, a dodatkowo je wygrzewają. Do wykonania inhalacji wystarczy miska wypełniona gorącą wodą, w której uprzednio rozpuszczamy kilka łyżek soli. Do wody możemy dodać również rumianek lub miętę.

Ciepłe okłady na zatoki

W czasie choroby powinniśmy pamiętać, aby w miarę możliwości wygrzewać zatoki. Z pomocą przychodzą tutaj ciepłe okłady, które możemy wykonać z domu. Wystarczy jedynie materiałowy woreczek, do którego wsypujemy ziarna grochu. Ziarna podgrzewamy w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku w temperaturze 50°C. Gotowy okład przytrzymujemy w okolicach skroni do czasu całkowitego ostygnięcia. Pomocne może okazać się także wygrzewanie zatok termoforem.

Jak oczyścić zatoki?

Oczyszczanie zatok polega również na ich płukaniu. Zabieg nie jest przyjemny, jednak zwykle przynosi oczekiwane rezultaty. Zatoki możemy czyścić przy użyciu wody morskiej lub soli fizjologicznej. Płukanie wykonujemy używając specjalnej gruszki do nosa, bądź aspiratora. W momencie wystąpienia objawów bólowych powinniśmy natychmiast przerwać zabieg.

Chrzan

Korzeń chrzanu przynosi ulgę przy dolegliwościach związanych z zatkanymi zatokami. Spożywanie go w większych ilościach doskonale przeczyszcza drogi oddechowe i pomaga pozbyć się towarzyszącej wydzieliny. Korzeń chrzanu trzemy na tarce o drobnych oczkach i posypujemy przygotowane wcześniej kromki pieczywa.

Domowe metody na leczenie zatok zostały sprawdzone przez nasze babcie. Ich skuteczność jest bardzo wysoka, jednak nigdy nie powinniśmy zapominać o konsultacji z lekarzem.