Afrykańskie kleszcze w Europie? Naukowcy ostrzegają

Poprzednie lato należało do bardzo upalnego okresu. Temperatury przez długi okres czasu były bardzo wysokie a opady stosunkowo niewielkie. Dlatego ilość kleszczy się zwiększyła i istniało większe zagrożenie zarażeniem się chorobami przez nie przenoszonymi. Afrykańskie kleszcze w Europie? Naukowcy ostrzegają przed nimi.

Afrykańskie kleszcze w Europie – jak się tutaj znalazły?

Instytut Mikrobiologii Niemieckich Federalnych Sił Zbrojnych w Monachium oraz Uniwersytet Hohenheim podali informację o tym, że w tym roku znaleźli siedem okazów kleszczy Hyalomma. W rejonach Dolnej Saksonii na zwierzętach hodowlanych. Więc jak mogły dostać się do Europy? Jak podają media, istnieje prawdopodobieństwo, że przez ptaki wędrowne, które w tamtych rejonach spędzają zimę.

Istnieje obawa przed stałym zadomowieniem się tych kleszczy w Europie w związku z rosnącą temperaturą i małą wilgotnością.

Kleszcze Hyalomma

Jak wyglądają kleszcze hyalomma? Są większe od tych, które możemy spotkać w Polsce, nawet pięciokrotnie. Natomiast ich cechą charakterystyczną są obrączki lub podłużne pasy na odnóżach krocznych. Mają one długość nawet 2 cm!

Jak podają media, jeden z okazów, którego przebadali, miał w sobie bakterię. Mowa o tej wywołującej gorączkę kleszczową. Ale to nie wszystko, ponieważ mogą one również przenosić wirus gorączki krwotocznej. Do tej pory nie występowała w Niemczech.

Kleszcze jak się przed nimi chronić?

Jedną z ważniejszych rzeczy jest ochrona dzięki psikaniu się preparatami intensywnie pachnącymi. Można je kupić w różnych sklepach, najczęściej w marketach czy aptekach. Są one specjalnie przeznaczone do odstraszania kleszczy.

Jeżeli chcemy wybrać się na przykład do lasu lub na łąkę, warto pamiętać o odpowiednim ubiorze. W związku z tym pamiętajmy o noszeniu długich spodni i rękawów, aby ograniczyć kleszczom dostęp do bezpośredniego kontaktu ze skórą. Jeżeli zależy wam na bardziej naturalnych preparatach, warto zaparzyć czystek. Ostudzić i przelać do butelki. Następnie wystarczy spryskać skórę płynną substancją i domowy środek przeciw kleszczom jest gotowy. Można wyruszać na spacer czy małą wycieczkę.

Miejmy nadzieję, że te kleszcze nie zamieszkają na stałe w Europie.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.