Dieta kopenhaska – co to jest? Zasady diety kopenhaskiej

Każdy z nas chciałby wyglądać zdrowo i zachwycać wszystkich swoją sylwetką. Niektórzy z nas wybierają wzmożoną aktywność fizyczną, a inny preferują zdrowe odżywianie. Dieta kopenhaska robi furorę wśród odchudzających się ludzi. Na czym tak naprawdę polega i jakie są jej założenia, czy naprawdę działa?

Dieta kopenhaska co to jest?

Należy do jednych z bardziej rygorystycznych diet. Ogranicza kalorie tylko do niezbędnego minimum. Z tego powodu nie można jej stosować przez długi czas, należy do diet krótkotrwałych. Przynosi znakomite rezultaty, lecz przy niewłaściwym stosowaniu łatwo można wyrządzić sobie nią krzywdę. Dietetycy polecają tę dietę jedynie tym osobom, które nie mają żadnych problemów zdrowotnych, gdyż chory organizm może sobie z nią po prostu nie poradzić – ma wyniszczający charakter.

Jakie zasady diety kopenhaskiej?

Dieta kopenhaska jest ściśle określona przez kilka zasad. Należy się ich bezwzględnie trzymać, jeśli chcemy osiągnąć upragnioną sylwetkę. Niestety, ale każda ingerencja czy modyfikacja jadłospisu może objawić się tym, że po prostu nie schudniemy. Podstawowym założeniem jest czas jej trwania, a mianowicie tylko 13 dni. W ciągu dnia możemy spożyć od 500 do 900 kcal! O konkretnych godzinach możemy jeść: śniadanie pomiędzy 8 a 9 rano, obiad tylko do godziny 14, a kolacja najpóźniej do 18. W ciągu dnia musimy wypić minimum 2 l wody, oprócz niej nie wolno nam pić innych napojów. Wyjątek stanowi tylko kawa i herbata, jednak mogą być bez mleka, ale z małą ilością cukru. Podczas diety nie możemy używać żadnych przypraw, nawet ziół.

Dieta kopenhaska przykładowy jadłospis

Przykładowy jednodniowy jadłospis diety kopenhaskiej wygląda następująco. Do śniadania powinniśmy zasiąść pomiędzy godziną 8 a 9. Możemy wypić kubek czarnej kawy, jeżeli słodzimy, dozwolona jest 1 kostka cukru. Między śniadaniem a obiadem, powinniśmy wypić dużo wody niegazowanej. Na obiad, który musimy spożyć do godziny 14, możemy zjeść 2 jajka na twardo, pół paczki ugotowanego szpinaku (lub brokułu), a także 1 pomidora. To wszystko, znów możemy zacząć pić wodę. Kolacja jednak jest bardziej obfita, gdyż do godziny 18 możemy pozwolić sobie na 1 duży befsztyk wołowy (nie więcej niż 200 g), a do niego 5 liści sałaty z dressingiem z oliwy z oliwek oraz sokiem z połowy cytryny.

Jeśli rygorystyczna dieta nie jest dla was, zapraszamy was tutaj Dieta zupowa – hit czy kit. Jak stosować dietę zupową?

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.