Dieta DASH: kto powinien ją stosować i na czym polega?

Według przeprowadzonych badań i opinii ekspertów, jest to jedna z bardziej efektownych diet w walce z nadciśnieniem. Jak przy każdej chorobie, dobrze dobrane posiłki i odpowiednie produkty to nieodłączny element procesu zdrowienia. Dieta DASH: kto powinien ją stosować i na czym polega?

W skrócie:
• Kto może ją stosować
• Badania
• Zasady diety Dash

Dieta Dash dla kogo?

Dietę zaleca się stosować w przypadku leczenie nadciśnienie tętniczego, które dotyka nawet 30% dorosłej populacji, a dokładniej „wyciszenia” jego objawów. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do udaru mózgu, niewydolności nerek czy przedwczesnej śmierci. Wiele osób natomiast nie wie nawet, że cierpi na nadciśnienie. Dlatego lepiej zaradzić temu trochę wcześniej.

Dieta Dash badania

Cały program diety, jak i produkty wybrano i ułożono na podstawie amerykańskiego badania Dash w Stanach Zjednoczonych. Wzięło w nim udział prawie 500 osób z nadciśnieniem tętniczym lub z ryzykiem wystąpienia. W związku z tym stosowali oni różne diety, jednak istotną poprawę zauważono w grupie stosującej wyżej wspomniany jadłospis. Zauważono istotne obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego i to już po okresie 2 tygodni od rozpoczęcia stosowania.

Zasady diety DASH

Stosowanie tej diety jest bardzo proste, nie wymaga wprowadzenia restrykcyjnych zasad, jednak pamiętajmy, aby być konsekwentnym. Oto kilka najważniejszych punktów:

• Spożywanie mięsa: chude i najlepiej nie pieczone na tłuszczu, dlatego poleca się jeść drób lub ryby
• Zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców (awokado, banany, ziemniaki, papryka czy morele) i to nawet do 4-5 porcji dziennie, oraz orzechów i migdałów
• Aby zwiększyć ilość przyswajanego błonnika, należy spożywać produkty zbożowe, nasiona i ziarna
• Ograniczenie cukrów prostych, które są obecne w napojach, na przykład sokach czy słodyczach
• Ważnym elementem jest ograniczenie spożywania sodu
• Unikanie tłuszczu, dlatego poleca się nabiał chudy lub odtłuszczony, jako źródło białka

Dieta Dash jest aktualnie jedną z najczęściej polecanych sposobów na walkę z nadciśnieniem tętniczym.

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.