Czym zastąpić plastik w waszym domu? Jest wiele alternatyw

Na szczęście coraz więcej osób decyduje się na walkę ze zmianami środowiska. Społeczeństwo chce zmieniać swoje nawyki i ograniczyć zużywanie sztucznych substancji. Zamienić je na naturalne. W związku z tym, czym zastąpić plastik w naszym mieszkaniu? Jest wiele alternatywnych rozwiązań, dlatego warto sprawdzić kilka cennych porad.

Alternatywa dla plastiku

Okazuje się, że istnieje wiele alternatyw dla plastiku i można sprawnie wprowadzić je w życie. Dlatego proponujemy kilka prostych rozwiązań, które śmiało możecie zastosować.

Zamienniki plastiku w kuchni

Okazuje się, że wiele można zmienić w kuchni. Niestety w tym miejscu plastiku zużywa się najwięcej. Po pierwsze, zamieńmy plastikowe deski do krojenia na te bambusowe. To podstawowy krok i najszybszy do zmiany. Następnie, zamieńmy pojemniki na żywność na szklane. Kiedy chcemy wziąć obiad do pracy i jest gorący, szkło nie wydziela tak jak plastik szkodliwych substancji i jest bardziej przyjazne dla środowiska. To samo w przypadku napojów. Zainwestujmy w szklane karafki i dzbanki. Letnia lemoniada prezentuje się w nich idealnie, a ulubioną nalewkę można podać w karafce wieczorem.

Zostając przy żywności, przechowujmy wszelkie mąki, cukier czy makaron w metalowych pudełkach. Mają super kolory i grafikę. Dodatkowo, sprawdzą się też w innych pomieszczeniach. Można schować tam biżuterię czy kredki dla dziecka.

Szykują się zakupy? Kup ekologiczną, bawełnianą torebkę wielorazowego użytku i noś ją zawsze ze sobą. Zajmuje mało miejsca i nie trzeba brać plastikowych torebek ze sklepu, których czas rozkładania jest tak długi, że pojawiają się ciarki na skórze.

Co zamiast plastikowych sztućców

Nie można zapomnieć o sztućcach. Wiadomo, że w mieszkaniu używa się tych metalowych, ale co zrobić, gdy chcemy przyjąć sporą ilość gości i ich zabraknie? Można albo poprosić znajomych o wzięcie z domu dodatkowych albo kupić naczynia na przykład z otrąb. Dowiedzieć się o nich więcej możecie tutaj. Jest to z pewnością ekologiczne rozwiązanie.

Czym zastąpić plastik? Okazuje się, że w sklepach można znaleźć ekologiczne worki na śmieci. To jest lepsze rozwiązanie, chyba że mamy jakieś stare reklamówki, one też pomogą. I ostatnia rzecz. Nie przynośmy plastikowych opakowań do domu. W sklepie kupując warzywa, poprośmy o wrzucenie ich do naszej bawełnianej torebki.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.