Jak dbać o ekspres do kawy – praktyczne porady

Jedni kochają kawę o poranku, inni delektują się nią po południu w wygodnym fotelu. Niezależnie od tego kiedy pijesz kawę, musisz pamiętać o regularnej pielęgnacji ekspresu. Przeczytaj praktyczne porady dotyczące tego jak dbać o ekspres do kawy.

 

Dlaczego kawa z ekspresu?

Jedni wolą kawę rozpuszczalną, inni sypaną, a jeszcze inni są zwolennikami kawy z ekspresu. Dlaczego to właśnie kawa z ekspresu jest najlepsza? Po pierwsze pozwala zaoszczędzić czas za sprawą jednego kliknięcia, które przygotuje nam kawę od początku do końca. Po drugie ekspres przygotuje ci idealny napój∆ o pożądanym smaku i intensywności. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że zadbasz o swój sprzęt.

Jak dbać o ekspres do kawy?
Regularne czyszczenie

Naturalnie wszystko zależy od tego jak często używasz ekspresu. Niemniej jednak dobrze jest przepłukać wszystkie elementy raz dziennie. Jeśli zrobisz to wieczorem, ekspres będzie gotowy do przygotowania porannej kawy. Codziennie wlewaj do pojemnika świeżą wodę. Pamiętaj o czyszczeniu pojemnika na fusy i czyszczeniu szufladki, w której gromadzi się woda. Lepsze ekspresy mają funkcję czyszczenia za pomocą guzika który uruchamia przepływ wody czyszczącej wszystkie miejsca wewnątrz urządzenia.

Spieniacz do mleka

Co ważne, po każdym użyciu, musisz przepłukać wodą i przetrzeć wilgotną ściereczką dyszę do spieniania mleka. Po jakimś czasie mleko kwaśnieje, a pozostawione w dyszy spowoduje zatkanie, nieprawidłowe spienianie mleka, a w efekcie także nieprzyjemny smak kawy.

Filtruj wodę

Jeżeli z kranu w twoim domu płynie twarda woda, nie używaj jej do ekspresu. Osadzający się kamień jest częstą przyczyną awarii. Najlepiej przefiltrować wodę przed wlaniem jej do pojemnika w ekspresie.

Okamieniaj ekspres

Mimo wszystko w każdym ekspresie osadza się kamień. Dlatego też powinieneś okamieniać urządzenie. Najlepiej robić to co około 3-6 miesięcy, czyli po przygotowaniu około 200-300 kaw. Specjalne środki do odkamieniania dostępne są w sklepach.

Podsumowując, warto dbać o stan ekspresu do kawy. Picie kawy będzie przyjemniejsze, a samo urządzenie odpowiednio zadbane nie tylko zaparzy dobry napój, ale także będzie ozdobą kuchni. Nie możesz bowiem zapominać żeby raz na jakiś czas wyczyścić ekspres także z zewnątrz.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.