Czarnuszka właściwości i zastosowanie. Olej z czarnuszki

Czarnuszka siewna jakie ma właściwości i zastosowanie? To lek na niemal wszystkie dolegliwości. W tym małym ziarenku tkwi wiele mocy. Już w starożytni Egipcjanie wykorzystywali ją w kosmetyce oraz ziołolecznictwie. Jakie składniki kryją się w tej roślinie, że tak pozytywna wpływa na nasz organizm?

Czarnuszka witaminy i minerały

To przyprawa kuchenna, która nie tylko dodaje wyjątkowy smak naszym potrawom, dodatkowo wzbogaca nasz organizm o wiele dobroczynnych składników. Zawiera tymochinon, który działa: przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwnowotworowo, a także ochronnie na nerki oraz wątrobę. Możemy w niej znaleźć również dobroczynne kwasy tłuszczowe, na przykład linolowy, oleinowy czy mirystynowy. Witamina E, beta-karoten, witaminy z gruby B, jak również biotyna także występują w ziarenku czarnuszki. Dodatkowo zawiera liczne przeciwutleniacze i mikroelementy. Taki skład zdarza się naprawdę rzadko, dlatego czyni to małe nasionko fenomenem natury.

Jak stosować czarnuszkę?

Czarnuszka właściwości i zastosowanie ma szerokie. Możemy ją wykorzystywać w postaci oleju albo jako przyprawę. Jeśli chcemy stosować ją w celach leczniczych, najlepiej będzie wybrać olej. Bardzo łatwo go dawkować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wystarczy porcja 2-3 łyżeczek dziennie, u małych dzieci powinna to być połowa tej porcji. Jako przyprawa ma szerokie zastosowanie. Świetnie się sprawdza w kuchni jako dodatek do past kanapkowy, chrupki element sałatek lub do duszonych oraz kiszonych warzyw. Bardzo dobrze współgra z kminkiem, tymiankiem i zielem angielskim.

Kwiat czarnuszki siewnej

Czarnuszka na odchudzanie

Czarnuszka właściwości i zastosowanie – olej działa ochronnie na żołądek. To bardzo skuteczny środek na wszelkiego rodzaju dolegliwości trawienne. Mało tego, potrafi odtruwać oraz zabezpieczać wątrobę. Usuwa toksyny oraz złogi z jelit, przez to pozytywnie wpływa na metabolizm, a także utratę masy ciała. Oprócz właściwości odchudzających, działa również odpornościowo. Zapewnia także prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Dlatego jest stosowana w leczeniu takich schorzeń jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, dolegliwości żołądka, jelit, wątroby oraz nerek. Czarnuszka właściwości i zastosowanie są naprawdę szerokie, nie bez powodu nazywana jest „złotem faraonów„.

źródła zdjęć: healthline,frozenseeds

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.