Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy, jak leczyć?

Podczas ciąży u kobiety dochodzi do licznych zmian hormonalnych. Gospodarka hormonalna jest rozchwiana, dochodzi do jej licznych zaburzeń. Dlatego właśnie z tego powodu może dojść u ciężarnych do schorzenia, jakim jest cukrzyca ciążowa. W Polsce choruje na nią od 3 do 10% ciężarnych kobiet. Jednak w przeważającej większości przypadków, ustępuje ona samoczynnie po porodzie.

Co to jest cukrzyca ciężarnych?

Cukrzyca ciążowa to proste zaburzenie, które polega na zmianach zachodzących w gospodarce węglowodanowej. Prowadzi to do hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Cukrzycę u kobiety w ciąży stwierdza się wtedy, gdy przed zapłodnieniem na nią nie chorowała. Najczęściej objawia się pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Dlatego też w tym czasie kobieta musi wykonać obowiązkowe badania. Doustny test obciążenia glukozą, czyli krzywa cukrowa, pozwoli wykryć wszelkie zaburzenia glukozy we krwi.

Cukrzyca u ciężarnych objawy

Niestety, lecz ta choroba jest trudna do wykrycia, ponieważ nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Symptomy przypominają zwykłe dolegliwości, które doskwierają kobietom w ciąży. Klasyczne znaki, które daje nam cukrzyca ciążowa to: wzmożone oddawanie moczu, nadmierne pragnienie, dokuczliwe mdłości, nadmierne infekcje pochwy oraz pęcherza, a także zaburzenia wzroku i ciągłe zmęczenie. Jak widać, po tych objawach ciężko rozpoznać u siebie tę chorobę. Z tego powodu należy wykonywać wszystkie obowiązkowe badania, gdyż tylko dzięki nim można wykryć te schorzenie.

Cukrzyca ciążowa jak leczyć?

Te schorzenie należy bezwzględnie leczyć, gdyż może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Po konsultacji z lekarzem ustalane są leki. W niektórych przypadkach nie są one obowiązkowe, wystarczy tylko odpowiednia dieta, a cukrzyca ciążowa ustąpi. Dieta dla kobiety ciężarnej, która zmaga się właśnie z cukrzycą, powinna wykluczać: słodycze, jasne pieczywo, tłuste mięso, a także wszelkie cukry. Dozwolone natomiast jest razowe pieczywo, nabiał, jak również chude mięso. Posiłki należy spożywać regularnie, stosunkowo często, lecz porcje muszą być małe. Niestety, w niektórych przypadkach sama dieta i zdrowy tryb życia mogą nie wystarczyć. Wtedy lekarz decyduje, czy potrzebne jest stosowanie insuliny.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.