Oplątwa – co to za roślina? Jak ją uprawiać? Sprawdź!

Oplątwa to roślina, która zdobywa coraz większą popularność. W naszych domach prezentuje się świetnie i dodaje egzotycznego klimatu. Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać i jak się je uprawia, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Oplątwa – co to za roślina?

Oplątwy występują najczęściej w lasach tropikalnych. Co ciekawe ich różne odmiany występują zarówno na korach drzew, jak i na glebie. Jej inna nazwa to tillandsia. Do ich rodzaju należy aż około 690 gatunków! Jednakże, nie wszystkie są dostępne do kupienia. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że można uprawiać je na korze lub w szklanym naczyniu bez ziemi.

 

Oplątwa – jak uprawiać?

Z reguły rośliny te nie wymagają specjalnej uwagi. Wystarczy że zasadzimy je lub przykleimy nietoksycznym klejem do kory lub mchu. Większość z nich jest łatwa w uprawie. W związku z tym, nie sprawią problemu nawet początkującym ogrodnikom. Ich systemy korzeniowe są znikome lub nie ma ich wcale, dlatego też substancje odżywcze oraz wodę czerpią z otoczenia. Ważne jest, aby stała w miejscu z dużym dostępem do światła rozproszonego. Najlepiej będzie ustawić ją na parapecie okna od strony wschodniej lub północnej.

Oplątwa w szkle

Dobrym pomysłem będzie stworzenie ozdobnego elementu przy użyciu właśnie tej rośliny. Szklana kula lub pojemnik idealnie się do tego nada. W związku z tym, że tillandsia nie potrzebuje ziemi możesz na dno włożyć korę. Niewątpliwie, dobrym pomysłem będzie również wsypanie tam muszelek. Możesz je kupić lub zebrać podczas pobytu na wakacjach. Do tak przygotowanego pojemnika włóż oplątwę i gotowe!

Oplątwa – kompozycje

Ciekawym elementem dekoracyjnym są tak zwane meduzy, które tworzy się przy pomocy oplątwy. Wystarczy do tego jedynie patyk, nitka i roślina. Oczywiście, nie wymaga to dużo pracy. Należy tylko przywiązać nitkę do patyka, a na niej umieścić tillandesię. Modne stają się również ściany udekorowane oplątwami oraz nitki zwisające z sufitu do których mocuje się rośliny. Niewątpliwie to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą poświęcaj dużo czasu na dbanie o kwiaty, a jednocześnie pragną, aby w ich domu gościła roślinność!

źródło zdjęć: contemporist.com