Co to jest czerniak? Sprawdźcie jak go rozpoznać i leczyć!

Większość Polaków nie jest w stanie samodzielnie zidentyfikować czerniaka. W dodatku, niewielu z nas pójdzie do lekarza, kiedy na ciele wyskoczą podejrzane zmiany. Jest to bardzo duży błąd w naszym zachowaniu. Kiedy czerniaka wykryje się we wczesnym stadium, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest on do wyleczenia. Czy wiecie co to jest czerniak? Jak go leczyć i rozpoznać?

Co to jest czerniak?

Czerniak to najbardziej agresywny nowotwór skóry. Co więcej, jest coraz powszechniejszy. Oprócz skóry, może powstawać również w błonach śluzowych przewodu pokarmowego, a także w gałce ocznej. Występuje on najczęściej na przodzie i tyle nóg, ale także na plecach oraz karku. Niestety, ale ma wysoki stopień złośliwości. Jego zdolności przerzutów są bardzo duże. Mogą rozprzestrzeniać się nie tylko do pobliskich węzłów chłonnych, ale i dalej, nawet do mózgu!

Czerniak jak rozpoznać?

Na samym początku powinniśmy się dokładnie przypatrzeć już istniejącym znamionom na naszym ciele. Jeśli zobaczymy, że zaczynają się one zmieniać, powinno być to dla nas alarmujące. Objawy, które należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, to przeważnie: wszelkiego rodzaju zgrubienia, swędzenia, ale także zmiana kształtu czy koloru. Silnie niepokojąca jest także nagła asymetria znamiona, również zwiększenie powierzchni.

Czerniak przyczyny

Niestety, ale nie można stwierdzić jednoznacznej przyczyny czerniaka. Mają na to wpływ zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Stwierdzono, że 10% zachorowań ma podłoże genetyczne. Długie opalanie, częste korzystanie z solarium, to jedne z głównych czynników środowiskowych. Zmiany melanocytowe także mogą przyczynić się do powstania czerniaka. Mogą być one wrodzone, ale także możemy je nabyć z czasem. Codziennie jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne, dlatego każdy z nas powinien dokładnie monitorować swój stan zdrowia.

Czerniak rokowania

Kiedy wykryjemy nowotwór we wczesnej fazie rozwoju, jest duża możliwość leczenia chirurgicznego. W celu ustalenia kuracji, wykonuje się biopsję wycinającą. Na podstawie jej wyników, lekarz decyduje o konieczności operacji. Sposób leczenia czerniaka złośliwego jest bardziej agresywny, tutaj potrzeba już chemioterapii. Jeśli czerniak nie zdąży dać przerzutów, rokowania na całkowite wyleczenie są duże. Przy rozprzestrzenieniu się na więcej organów, niestety spadają.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.