Co pyli w lipcu? Aktualne pylenie. Co wywołuje u nas alergię?

Jeśli jesteście alergikami i reagujecie kichaniem albo pieczeniem oczu, mamy coś dla was. Przygotowaliśmy specjalny kalendarz na to, co pyli w lipcu. Mimo że wakacje kojarzą nam się z okresem odpoczynku i podróży, to u niektórych wywołują wspomnienia o katarze siennym. Koniecznie sprawdźcie, co pyli w lipcu, żeby zawczasu przygotować się na zwalczanie alergii.

Jakie trawy pylą w lipcu?

Kiedy powietrze jest suche, a temperatury przekraczają 25 stopni, to idealne warunki na pylenie traw. Pyłki traw mają największe stężenie w powietrzu przez okres pierwszych dwóch tygodni. To właśnie one uczulają większość alergików. Najczęstsze objawy choroby alergicznej, którą wywołują własnie pyłki traw to: męczący katar oraz kaszel, notoryczne kichanie, ale także swędzenie i łzawienie oczu. Z końcem miesiąca objawy te słabną, a wraz z początkiem sierpnia całkowicie ustępują.

Jakie drzewa pylą w lipcu?

Do najpopularniejszych drzew, które zaczynają pylić w lipcu, należy lipa drobnolistna. Niestety, ale okres jej pylenia przypada na cały miesiąc, dlatego męczy alergików w całej Polsce przez całe 31 dni. Oprócz kataru siennego, często występuje również zapalenie spojówek oraz charakterystyczna pokrzywka.

Jakie byliny pylą w lipcu?

Bardzo popularny chwast, jakim jest pokrzywa, również dokucza nam w pierwszej połowie wakacji. Całe szczęście, jej pyłki są nieszkodliwe dla przeważającej większości osób. Za to bylica pospolita wywołuje częste i ciężkie alergie. Najwyższe stężenie jej pyłków występuje we wschodniej oraz zachodniej części kraju. Najbardziej uczula z końcem miesiąca, a największe jej stężenie jest zaraz nad ziemią. Dlatego odpoczynek na kocyku wśród traw, dla niektórych to istny koszmar.

Pylenie grzybów w lipcu

Co pyli w lipcu? Wygląda na to, że nie tylko rośliny. W tym okresie również pylą grzyby mikroskopowe. Ich stężenie w tym miesiącu jest wyjątkowo wysokie. Zarodniki grzybów z rodzaju Alternaria oraz Cladosporium uczulają najbardziej, Aspergilus także wywołuje objawy alergiczne. Najwyższe stężenie jest w ciągu upalnych i suchych dni, dlatego właśnie osoby uczulone muszą w nie szczególnie uważać.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.