Renta planistyczna – co to jest? Kto płaci? Sprawdź

Renta planistyczna, lub jak kto woli – opłata planistyczna, dotyczy nieruchomości. Kto jest zobowiązany do opłacania jej? Ile wynosi, a także na czym tak właściwie ona polega? Zobacz zasady pobierania opłat oraz krótki poradnik związany z zagadnieniem.

Renta planistyczna – co to?

Renta planistyczna to tak zwana forma daniny. Opłacają ją właściciele nieruchomości na rzecz gminy. Pobiera się ją w celu wynagrodzenia gminie wydatków, jakie ponosi na rzecz danej nieruchomości. Choć może brzmieć to niedorzecznie, chodzi o uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Dlaczego wprowadzono rentę planistyczną?

Wielu zastanawia się nad powodami wprowadzenia renty planistycznej. Mówi się jednak, że jest ona zachętą dla władz gmin. Konkretniej, chodzi o to, aby gminy wyzbywały się atrakcyjnych terenów celem umożliwienia realizacji tam wszelakich inwestycji.

Renta planistyczna – kiedy trzeba zapłacić?

Renta planistyczna oraz opłata, którą wedle niej się pobiera, jest ściśle określona w przepisach. Można znaleźć je w art. 36-37 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Kiedy zatem trzeba uiścić opisywaną opłatę? Powinność pojawia się wtedy, gdy wskutek uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wzrosła wartość objętej nim działki. Za przykład podaje się choćby sytuację, gdy w przypadku takiej zmiany, działka rolna zmieni się w działkę budowlaną. Opłatę trzeba zatem wnieść w przypadku sprzedaży w ten sposób zmienionej działki.

Renta planistyczna – ile wynosi?

Kwota renty planistycznej jest kwestią wysoce indywidualną. Wiele zależy od postanowień prawnych zawartych w uchwale która dotyczy konkretnego zagospodarowania przestrzennego.

Warto jednak wiedzieć, że takowa renta nie może przekroczyć 30% wzrostu wartości konkretnej nieruchomości. Oblicza się ją bowiem procentowo.

Pobieranie renty planistycznej

5 lat od wejścia w życie planu miejscowego to okres, w którym gmina może wystąpić do posiadacza o zapłatę renty planistycznej. Gmina, na wniosek sprzedającego, powinna ustalić kwotę renty jeszcze przed dokonaniem transakcji.

Skąd natomiast pozyskiwane są informacje o działkach zbywanych w danych miejscach? Władze miast, wsi i miejscowości, uzyskują je od notariuszy.

źródło zdjęć: ksiegowosc.infor.pl, iknurow.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.