Barszcz Sosnowskiego. Co musimy o nim wiedzieć, na co uważać?

Barszcz Sosnowskiego wraz pokrewnymi mu roślinami (barszcz olbrzymi) są dla nas bardzo niebezpieczne. Niestety, ale występują w Polsce, dlatego musimy zwrócić na nie większą uwagę. Zagrożenie dla człowieka jest bardzo poważne. Dlatego rodzice małych dzieci, które często buszują na łąkach i wśród traw, powinni zwrócić na pociechy większą uwagę.

Barszcz Sosnowskiego co to jest?

Ta roślina jest jedną z najbardziej toksycznych w Polsce. Zawiera liczne toksyny, a w tym furanokumaryny i to właśnie one są głównie odpowiedzialne za oparzenia, które wywołuje. Mają wpływ na nasze DNA i w kontakcie ze skórą powodują obumieranie komórek. Taki proces jest dodatkowo przyspieszony przez promieniowanie ultrafioletowe, czyli promienie słoneczne. Dlatego właśnie w słoneczne i ciepłe dni ilość oparzeń wzrasta.

Poparzenie Barszczem Sosnowskiego objawy

Do pierwszych objawów należy szczypanie i lekkie zaczerwienienie. Dlatego często je ignorujemy, ponieważ nie wydają się nam w żadnym stopniu podejrzane. Niestety to bardzo duży błąd, ponieważ w następnej kolejności tworzą się duże bąble, które naciekają surowicą. Dodatkowo, gdy poparzenie jest rozległe i poważne, to mogą pojawić się również obszerne oraz głębokie rany. Nawet po zagojeniu się takich ran i oparzeń, furanokumaryny w dalszym ciągu mogą działać. Powodują, że nasze komórki skórne produkują więcej melaniny, z tego powodu na skórze mogą powstać ciemne plamy. Mogą się one utrzymywać nawet kilka lat!

Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego?

Ta roślina sięga nawet 5 metrów wysokości. Dlatego z pewnością ją zauważymy wśród traw. Jeśli ktoś ma trudności z rozpoznaniem Barszczu Sosnowskiego, może przypomnieć sobie wygląd kopru. Bowiem ta roślina jest bardzo do niego podobna. Charakteryzują ją również kwiaty u nasady, które zebrane są w ogromny baldach. Jego liście są podzielone pierzasto i dzięki temu możemy ją z łatwością odróżnić od innych. Barszcz Sosnowskiego rośnie głównie na południu Polski, pojawia się jednak w każdym jej zakątku, nawet na obszarach leśnych.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat Barszczu Sosnowskiego, to zapraszamy do obejrzenia filmu. Znajdują się w nim przydatne informacje na temat leczenia oparzeń i rozpoznania tej rośliny!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.