Badania prenatalne – co to jest i na czym polega

Kobieta w ciąży, która nosi pod sercem drugie życie, chce mieć pewność, że jej dziecko urodzi się zdrowe. Aby sprawdzić prawidłowości rozwoju płodu, wykonaj badania prenatalne. Są one rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Pozwalają na oszacowanie ryzyka związanego z wadami rozwojowymi. Badania dzielą się na nieinwazyjne – nieobarczone ryzykiem zdrowotnym oraz inwazyjne – obarczone niskim ryzykiem, ale jednocześnie dokładne. Proponowane są praktycznie każdej ciężarnej kobiecie, ale to do Ciebie należy ostateczna decyzja, czy się im poddasz.

Co to za badanie?

Badania prenatalne są drogą do rozpoznania choroby przed porodem, co sprawia, że lekarze po urodzeniu dziecka są gotowi np. na zoperowanie chorego dziecka. Zwiększa to jego szanse na wyzdrowienie. Można podzielić je na badania inwazyjne i nieinwazyjne, pozwalają na diagnozowanie takich schorzeń jak: zespół Downa, zespół Turnera, hemofilia, mukowiscydoza, anemia czy wady serca i układu moczowego.

Kiedy i jakie badanie wykonać

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników badania prenatalne powinnaś wykonać między 10. a 14. tygodniem ciąży. W ramach badań nieinwazyjnych wykonuje się USG genetyczne, testy z krwi, testy przesiewowe. Możesz też wykonać badanie inwazyjne – w przypadku podejrzenia wad wrodzonych, pacjentka kierowana jest na amniopunkcję, biopsję kosmówki lub kordocentezę.

Badania prenatalne – cena

NFZ oferuje bezpłatne badania kobietom w ciąży, ale jedynie tym powyżej 35. roku życia oraz takim, które w najbliższej rodzinie mają przypadki chorób genetycznych. Natomiast jeśli chcesz wykonać badania odpłatnie, licz się z kosztem od 250 zł do nawet 2500 zł.

Badania prenatalne – jak się przygotować?

Na badanie prenatalne najlepiej przyjść w wygodnym, luźnym ubraniu. Możesz mieć przy sobie coś słodkiego. W razie małej ruchliwości dziecka pobudzisz je zjedzeniem czegoś smakowitego. U kobiet z tendencją do wzdęć, zaleca się lekkostrawną dietę, by brzuch przy badaniu nie był zbyt wzdęty. Do badań prenatalnych wykonywanych z krwi nie musisz podchodzić na czczo.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.