Zmiany w przepisach ruchu drogowego – kto ma teraz pierwszeństwo na pasach?

Zmiany w przepisach

Zmiany w przepisach ruchu drogowego – zakłada nowy projekt ustawy, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów. Zapowiada ona nie tylko bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych na przejściach, ale również absolutny zakaz używania telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Co jeszcze uległo zmianie?

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

We wtorek, 24 listopada Rada Ministrów przyjęła nowelizację projektu ustawy o ruchu drogowym. Zmian zapowiada się sporo, a wszystkie w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Projekt przewiduje zakaz jazdy na tzw. „zderzaku”, czyli bardzo blisko poprzedzającego samochodu, na autostradach i drogach ekspresowych. Kierowca będzie musiał zachować odstęp wynoszący połowę prędkości, z którą jedzie. Oznacza to, że osoba jadąca 100 km/h musi znajdować się 50 m za poprzedzającym go samochodem. Ponadto, w godzinach nocnych na terenie zabudowanym wciąż ma obowiązywać ograniczenie do 50 km/h. Warto przypomnieć, że do tej pory w godzinach 23:00-5:00 w terenie zabudowanym ograniczenie wynosiło 60 km/h.

Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – jest to priorytet polskiego rządu – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

ZOBACZ TAKŻE: AGRESORZY DROGOWI BĘDĄ Z MARSZU TRACIĆ PRAWO JAZDY? PETYCJA W SEJMIE!

To jednak wciąż nie koniec zmian w przepisach ruchu drogowego. Obecne przepisy mówią, iż kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność. Od teraz pieszy ma zawsze pierwszeństwo, a kierowcy są zmuszeni zatrzymać się przed pasami. Przepis ten nie dotyczy jedynie tramwajów.

Droga hamowania przeciętnego tramwaju z kompletem pasażerów jest bowiem kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością samochodu osobowego– wyjaśniono.

Ponadto wprowadzono również ograniczenia dla pieszych. Obecnie obowiązuje absolutny zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię, torowisko lub wchodzenia na jezdnię lub torowisko. Zakaz oprócz telefonów dotyczy także „innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska”.

Projekt nowelizacji ustawy został opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

źródło: polsatnews.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.