Zmarł najstarszy Polak – był rekordzistą w biegach stulatków

Stanisław Kowalski

We wtorek 5 kwietnia zmarł najstarszy Polak. Stanisław Kowalski miał 111 lat, a od kolejnych urodzin dzieliło go zaledwie kilka dni. Zapisał się na kartach historii nie tylko ze względu na swój wiek, ale również sportowe umiejętności. Mężczyzna był bowiem rekordzistą biegu na 100 metrów stulatków. 

Zmarł najstarszy Polak

5 kwietnia zmarł Stanisław Kowalski – najstarszy Polak. Mężczyzna miał 111 lat. Informację o śmierci seniora potwierdziła prezydent Świdnicy – Beata Moskal-Słaniewska.

„Po prostu nie mogę uwierzyć. Uwielbialiśmy się wzajemnie. Bo nie można było Go nie uwielbiać…
Pan Stanisław Kowalski odszedł kilka dni przed swoimi 112 urodzinami” – napisała na Facebooku Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

ZOBACZ TAKŻE: TESTY ŚMIERCIONOŚNEJ BRONI USA 

Kim był Stanisław Kowalski?

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku. Z zawodu był kolejarzem i odlewnikiem. Mieszkał na Dolnym Śląsku – najpierw w Krzydlinie Wielkiej w powiecie wołowskim, a następnie przeprowadził się do Świdnicy, gdzie mieszkał od 1979 roku.

Stanisław Kowalski zapisał się na kartach historii nie tylko ze względu na swój wiek, ale również ogromne osiągnięcia sportowe – był najszybszym stulatkiem Europy. W 2015 roku w Toruniu wygrał mistrzostwa Europy Masters w biegu na 60 metrów oraz pchnięciu kulą dla osób powyżej 100 lat. W 2014 roku pobił rekord Europy w biegu na 100 metrów z czasem 32,79 sekundy.

Stanisław Kowalski za życia zdradził swój sposób na długowieczność. Otóż mężczyzna twierdził, że wszystko zawdzięcza uprawianiu sportu. Jak sam wyznał, przez kilkadziesiąt lat dojeżdżał 12 kilometrów do pracy na rowerze i to bez względu na porę roku.

 

źródło: facebook.com, twitter.com, rmf24.pl, zdjęcie – twiiter.com

 

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.