Zegar Zagłady ruszył. Już tylko 90 sekund do „północy”, jeszcze nigdy nie było tak blisko

zegar zagłady ruszył

Zegar Zagłady ruszył. Już tylko 90 sekund dzieli nas od „północy” – co oznacza samozagładę ludzkości. Niestety, jeszcze nigdy nie byliśmy tego aż tak blisko. Jak podaje agencja Reutera, dokładnie od wtorku na Zegarze Zagłady wskazówki ustawiły się tak, że pokazują zaledwie 1,5 minuty od północy. Co to tak naprawdę oznacza i co sprawiło, że jest aż tak źle? Szczegóły poniżej.

Zegar Zagłady ruszył. Już tylko 90 sekund do „północy”, jeszcze nigdy nie było tak blisko

Zegar Zagłady ruszył i jest tak blisko, jak jeszcze nigdy wcześniej. Przerażające wieści podaje agencja Reutera. Jak czytamy w RMF24.pl – zostało już tylko 90 sekund do symbolicznej „północy”, która oznacza samozagładę ludzkości. Co to jednak tak naprawdę zwiastuje?

Na początek należy pochylić się nad samym Zegarem Zagłady. Jak czytamy w Wikipedii, jest to „symboliczny zegar prowadzony od 1947 roku przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicagowskim. Pokazuje zawsze x minut do północy, gdzie „północ” oznacza zagładę ludzkości„. Początkowo chodziło tam jedynie o wojnę nuklearną, jednak z biegiem czasu koncepcja uległa zmianom. Oprócz broni nuklearnej pod uwagę brane są technologie zmieniające klimat oraz „nowe osiągnięcia w naukach biologicznych i nanotechnologii, które mogą spowodować nieodwracalne szkody„.

Aktualnie jesteśmy bliżej zagłady niż kiedykolwiek w historii, od momentu kiedy osławiony Zegar ruszył. Największy wpływ na zmianę położenia wskazówek zegara ma nowa rzeczywistość, w której Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. RMF24.pl przytacza tekst z Euronews, w którym czytamy:

Wtorkowa zmiana po raz pierwszy „odzwierciedla świat, w którym inwazja Rosji na Ukrainę ożywiła obawy przed wojną nuklearną”.

ZOBACZ TAKŻE: Tyle taksówkarz skasował za 2 km jazdy w Zakopanem! „Najdroższy kurs w Polsce”

Najdalej od zagłady byliśmy w 1991 roku – wtedy zegar pokazywał 17 minut do północy

Zegar działa od 1947 roku. Wtedy pokazywał, że światu zostało 7 minut do granicznego punktu, czyli północy. Najlepiej sytuacja wyglądała natomiast w roku 1991, tuż po zakończeniu zimnej wojny. To właśnie wtedy – jak podaje RMF24.pl – „USA i ZSRR zaczęły redukować arsenały broni jądrowej„.

Aktualna sytuacja ma zwiastować, że jesteśmy bliżej samozagłady, niż kiedykolwiek w historii.

źródło: RMF24.pl, Twitter; foto: Twitter