Zakaz wstępu do lasów aż do końca marca! Zagrożenie jest poważne

to ma się wydarzyć już dziś

Zakaz wstępu do lasów aż do końca marca! Służby alarmują – zagrożenie jest poważne. Wszystko związane jest w niebezpiecznymi zapadliskami, które powstały w województwie małopolskim na terenie Nadleśnictwa Olkusz. To właśnie tam wydano zakaz wstępów do lasów, który początkowo ma potrwać do końca marca tego roku. Co jeszcze wiadomo o całej sprawie? Jak duże jest niebezpieczeństwo? Szczegóły poniżej.

Zakaz wstępu do lasów aż do końca marca! Zagrożenie jest poważne

Bardzo ważne informacje można znaleźć na łamach serwisu o2.pl oraz na stronach Nadleśnictwa Olkusz. Jak się okazuje, to właśnie na terenach należących do Nadleśnictwa Olkusz wprowadzono zakaz wstępu do lasów. Wszystko z powodu występowania tam niebezpiecznych zapadlisk. Jak na ten moment zakaz ma trwać do końca marca tego roku. Istnieje jednak możliwość zarówno wydłużenia, jak i skrócenia okresu, w którym wchodzenie do lasu będzie zakazane.

Zapadlisko, jakie powstało na terenie lasów Nadleśnictwa Olkusz doprowadziło do zniszczenia drzewostanu oraz degradacji runa leśnego. Określono to jako katastrofę geologiczną. Nadleśnictwo na swojej stronie podaje konkrety:

Zakaz wstępu obowiązuje do dnia 31.03.2023 r. z możliwością skrócenia, bądź wydłużenia okresu obowiązywania zakazu wstępu.

ZOBACZ TAKŻE: Zegar Zagłady ruszył. Już tylko 90 sekund do „północy”, jeszcze nigdy nie było tak blisko

Zagrożenie zdrowia i życia. Zakaz wstępu do lasów pod groźbą kary

Jak podaje portal o2.pl, na miejscach objętych zakazem wstępu obowiązuje zagrożenie zdrowia i życia. Za wchodzenie na tereny z zakazem grozi kara. Za zapadliska mają odpowiadać szkody górnicze. Marcin Polak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz sprawę nakreślił w rozmowie z „Gazetą Krakowską”:

Będziemy kontaktowali się z Zakładami Górniczo-Hutniczymi, aby porozmawiać na temat dalszego postępu występowania zapadlisk i w marcu będziemy decydować o tym na jaki okres zakaz wstępu zostanie przedłużony.

Na stronie Nadleśnictwa Olkusz można znaleźć mapki z konkretnymi terenami, na które nie można obecnie wchodzić. Głos w sprawie zabrała również miejscowa policja, a jej komunikat przytacza o2.pl:

Apelujemy do turystów i grzybiarzy o przestrzeganie zakazu wstępu na tereny leśne wskazane przez Nadleśnictwo Olkusz, a także o niezbliżanie się i niepodchodzenie do już istniejących zapadlisk. Prosimy również o wszelkie informacje na temat nowych, nieoznaczonych obniżeń terenu, dzięki którym będzie można szybko podjąć działania zmierzające do ich zabezpieczenia.

źródło: o2.pl, Nadleśnictwo Olkusz, Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.