Zebrała 600 tys. złotych na pielgrzymkę – pieniądze wydała na alkohol

Zebrała 600 tys. złotych na pielgrzymkę

Oskarżona Maria H. zebrała 600 tys złotych na pielgrzymkę do Fatimy. Kobieta oszukała 170 osób, a każda z nich zapłaciła za wycieczkę po 790 euro! Część pielgrzymów złożyła już pozew cywilny przeciwko diecezji sandomierskiej, natomiast kuria zapewnia o swej niewinności. Żeby tego było mało, kobieta wydała zebrane pieniądze na luksusowe alkohole. Co jej grozi?

Zebrała 600 tys. złotych na pielgrzymkę

Maria H. w 2017 roku zaproponowała parafii w Sandomierzu pielgrzymkę do Fatimy z okazji 100-lecia objawień fatimskich.Wycieczka obejmowała także zwiedzanie Porto oraz Lizbony. Do udziału w wycieczce zadeklarowało się aż 170 osób, a każda z nich zapłaciła za nią 790 euro. Ostatecznie do pielgrzymki nigdy nie doszło…

Po zebraniu wszystkich pieniędzy, kobieta zorganizowała spotkanie, na którym namawiała klientów o zgodę na przesunięcie wycieczki o kilka miesięcy. Kiedy pielgrzymi nie zgodzili się, zaczęto składać pozwy cywilne przeciwko diecezji sandomierskiej. Co ciekawe, zbiórką pieniędzy zajął się ksiądz Marek Bednarz z parafii św. Józefa w Sandomierzu. Mimo to kuria zapewnia, że jest niewinna.

ZOBACZ TAKŻE: POLACY JUŻ SPRZEDAJĄ SWOJE BONY W SIECI MOŻNA ZNALEŹĆ OGŁOSZENIA

Za zebrane pieniądze kobieta kupiła ekskluzywne alkohole, głównie francuskie wina i szampany. Maria H. podczas procesu tłumaczyła, że miała zamiar zająć się handlem alkoholem, a za sprzedany towar rzeczywiście opłacić wycieczkę. Ostatecznie jej zapewnienia nigdy się nie spełniły.

Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach poinformował:

Sąd wymierzy oskarżonej karę trzech lat pozbawienia wolności oraz karę grzywny. Sąd zakazał też oskarżonej na sześć lat działalności związanej z organizacją imprez turystycznych i pielgrzymkowych.

Co więcej, oskarżona musi zapłacić 8 tys. zł grzywny oraz niecałe 6 tys. zł kosztów sądowych.

Warto wspomnieć, że Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie to jedno z popularniejszych miejsc, które odwiedzają pielgrzymi. Co ciekawe, bazylikę odwiedza rocznie około 4 milion osób.

źródło: podróże.onet.pl, polsatnews.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.