Zacznie się już w ten weekend! „Ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia”

zacznie się już w ten weekend

Zacznie się już w ten weekend! Synoptycy i eksperci zapowiadają ekstremalne warunki pogodowe na nadchodzące dni. Huraganowy wiatr będzie osiągać nawet prędkość 125 km/h. To jednak nie koniec, bo IMGW prognozuje też burze a nawet trąby powietrzne. W których miejscach kraju sytuacja będzie najbardziej niebezpieczna? Już teraz zapowiadana się wydanie ostrzeżeń pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Szczegóły niżej.

Zacznie się już w ten weekend! „Ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia”

Choć pogoda w ostatnim czasie dała nam nieco wytchnienia, najnowsze prognozy wskazują na to, że nie powinniśmy zbyt przywiązywać się do dobrej aury. Bardzo niebezpiecznie za sprawą pogody ma być bowiem w nadchodzący weekend. O wszystkim już teraz informuje IMGW. Na najbliższe dni zapowiadane są iście ekstremalne warunki pogodowe. Wystąpi huraganowy wiatr, którego porywy będą osiągać nawet 125 km/h. To jednak nie koniec. Pojawią się również burze, a nawet trąby powietrzne. Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Grzegorz Walijewski, ostrzega przed pogodą w nadchodzący weekend. Jego słowa przytacza RMF24.pl:

W weekend czeka nas bardzo niebezpieczna aura. Porywy wiatru huraganowe – nad samym morzem do 125 km/h, na północy kraju od 105 km/h do 120 km/h, w pozostałej części kraju od 70 km/h do 90 km/h.

ZOBACZ TAKŻE: Biedronka: 12 pączków za 4,99 zł. Internauci się o nie kłócą

Zacznie się już w piątek po południu. „Będą wydane ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Sytuacja jest groźna”

Według prognoz, wszystko zacznie się już w piątek po południu. W Polsce wydane zostaną ostrzeżenia – zarówno pierwszego, jak również drugiego i trzeciego stopnia. Apogeum wichur ma nastąpić w sobotę. Dopiero w niedzielę aura powinna zacząć się normować:

Pierwsze porywy ok. 70 km/h, natomiast później z piątku na sobotę wiatr będzie się wzmagać. W sobotę będzie wiało, dopiero w niedzielę powoli osłabnie.

Najgorsza sytuacja może wystąpić na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim.

IMGW ostrzega, że możliwe będą przerwy w dostawach prądu. Ponadto trzeba liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Utrudniona może być też praca niektórych lotnisk.

źródło: RMF24.pl, Twitter; foto: Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.