Wzgórza prosecco wpisane na listę UNESCO! Sprawdź co jeszcze

Komisja UNESCO na 43 posiedzeniu wybrała kolejne ważne miejsca na listę światowego dziedzictwa. Są to przede wszystkim warte odwiedzenia lokalizacje, które nie bez powodu znalazły się w tym zestawieniu. Oprócz barokowego pałacu w Mafrze, dzieł architekta Franka Lloyda Wrighta, na liście znalazły się „wzgórza prosecco”. 

Wzgórza prosecco

Widok tych wzgórz zapiera dech w piersiach. Dodatkowo, fakt iż są na liście UNESCO ucieszy niejednego fana tego napoju. Wino produkowane jest ze szczepu winogron giera. Rośnie ono na wzgórzach w Conegliano i Valdobbiadene. To białe musujące wino ostatnio jest jednym z najczęściej spożywanych napojów alkoholowych na świecie. Wielu z was zapewne zna smak słynnego Aperol Spiritz, dlatego proponujemy przypomnieć szybki przepis:

Wystarczy wrzucić do szklanki kilka kostek lodu, do połowy napełnić ulubionym prosecco. Następnie dolać aperol, tak aby zostało troszkę miejsca na wodę sodową. Dodajemy plaster lub dwa pomarańczy lub cytryny i gotowe! Idealne na letnie wieczory.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Together, always together to make every moment count. #AperolSpritz #JoyfulMoments

Post udostępniony przez Aperol Spritz (@aperolspritzofficial)

Osiem dzieł Franka Lloyda Wrighta

Prace projektanta są na liście jako pierwsze z dzieł współczesnej architektury Stanów Zjednoczonych. To ogromne wyróżnienie. Wśród nich między innymi dom nad wodospadem, czyli Fallingwater House. Obiekt znajduje się w południowo-zachodniej Pensylwanii. To muzeum, które rocznie odwiedza 120 tysięcy ludzi.

źródło zdjęcia: laurelhighlands.org

Dodatkowo, Frank Lloyd zaprojektował muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. To muzeum sztuki współczesnej na Manhattanie, które posiada sławną kolekcję malarstwa m.in. impresjonistycznego czy właśnie współczesnego. Z zewnątrz prezentuje się znakomicie, dlatego jeżeli wybieracie się do Nowego Jorku, warto zaczepić się o ten punkt.

źródła zdjęcia: ArchDaily

Barokowy pałac w Mafrze

Warto również wspomnieć o pałacu w Mafrze. Jest to kompleks budynków zawierający: pałac, bazylikę, klasztor i ogród.  Jest to największa rezydencja królewska w Portugalii oraz jedna z największych budowli.

źródło zdjęcia: PlanetWare

To wybrane miejsca, które znalazły się na liście UNESCO.

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.