Wysokie stężenie rtęci w Odrze. „Poważne zagrożenie dla ludzi”

zacznie się już tej nocy

Wysokie stężenie rtęci w Odrze. Jak informuje portal RMF24.pl, niemieckie media donoszą o wynikach próbek pobranych z Odry i badanych w tamtejszych laboratoriach. Wykryto w nich poważne stężenie rtęci w rzece. Było one na tyle duże, że badanie trzeba powtórzyć. To może być odpowiedź na dramatyczne doniesienia o tonach śniętych ryb oraz inny zwierząt żyjących przy rzece. Na Twitterze dr Paweł Grzesiowski pisał, że jest to „poważne zagrożenie dla ludzi”. Szczegóły poniżej.

Wysokie stężenie rtęci w Odrze. Dr Paweł Grzesiowski: „poważne zagrożenie dla ludzi”

Oczy niemal całego kraju zwrócone są w kierunku Odry i katastrofy ekologicznej, jaka ma ta miejsce. O niepokojących obserwacjach mieszkający w pobliżu rzeki mieli informować już nawet od dwóch tygodni. Zaobserwowano tam bowiem tysiące śniętych ryb oraz truchła innych zwierząt takich jak choćby bobry czy ptaki wodne. W Polsce już teraz wydano zakazy i ostrzeżenia dotyczące ewentualnego połowu czy nawet kąpieli w Odrze. Niemcy natomiast mają już pierwsze wyniki wody z laboratorium. Są one porażające.

Jak czytamy w RMF24.pl – niemieckie laboratorium państwowe w próbkach wody z rzeki stwierdziło bardzo wysokie stężenie rtęci. O wszystkim informuje telewizja „rbb” z kraju naszych zachodnich sąsiadów. Stężenie jest na tyle wysokie, że badanie trzeba powtórzyć. Obecnie jednak jeszcze nie jest pewne, czy to właśnie rtęć była powodem masowych zgonów ryb w Odrze w ostatnich tygodniach i dniach. RMF24.pl podaje, że z rzeki wyłowiono już przynajmniej 10 ton śniętych ryb. Głos w sprawie wykrycia dużego stężenia rtęci w Odrze zabrał dr Paweł Grzesiowski. Nie ma on dobrych wieści.

ZOBACZ TAKŻE: Zaostrzono limit na cukier! Ile kilogramów kupimy teraz? Cena szokuje

Dr Paweł Grzesiowski bije na alarm – mówi co dla ludzi może oznaczać wysokie stężenie rtęci w rzece

Medialne doniesienia z Niemiec szybko skomentował dr Paweł Grzesiowski. Na Twitterze pisał „poważnym zagrożeniu dla ludzi” i ewentualnych skutkach wysokiego stężenia rtęci w rzece. Jeżeli wszystko się potwierdzi, nie będą to dobre informacje. We wpisie doktora można przeczytać:

Jeśli potwierdzi się obecność związków rtęci w wodach Odry, to poważne zagrożenie dla ludzi. Rtęć jest toksyczna szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży, uszkadza mózg, nerki, jelita. Rteć wchłania się przez skórę, drogi oddechowe, układ pokarmowy. Należy zachować ostrożność.

źródło: RMF24.pl, Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.