Wybuch wulkanu w Rosji – ogromna eksplozja uniosła chmury popiołu na 10 km! [WIDEO]

Wulkan Karymski

Wybuch wulkanu w Rosji! 19 kwietnia doszło do erupcji największego wulkanu na Półwyspie Kamczackim. W sieci pojawiły się liczne zdjęcia i nagrania ukazujące skalę wybuchu.

Wulkan Karymsky

Wulkan Karymsky znajduje się na Kamczatce w Rosji. To jeden z najaktywniejszych wulkanów na całym półwyspie, który regularnie daje o sobie znać. Jego nazwa pochodzi od Karymów, czyli grupy etnicznej zamieszkującej Rosję. Ma wysokość 1536 m n.p.m. i jest ochoczo odwiedzany przez turystów i zapalonych wielbicieli wulkanów. Warto jednak mieć na uwadze, że wyprawa na Karymsky wiąże się z ogromnymi kosztami. Dotrzeć na niego można jedynie helikopterem. Istnieje jedna zatwierdzona trasa turystyczna, prowadząca  z Pietropawłowska-Kamczackiego do podnóża wzgórza. Jak dowiadujemy się z serwisu pl.public-welfare.com, część trasy rozpoczyna się w miejscowości Zhupanovo, przechodzi przez gaj jodłowy, w pobliżu wodospadu na rzece Nowy Semyachik, a następnie do Małego Siemiatika i przez Karymski do jeziora.

ZOBACZ TAKŻE: PUTIN WYSTRZELIŁ POCISK „SZATAN 2”. ROSJA STRASZY ZACHÓD [WIDEO]

Wybuch wulkanu w Rosji

Wulkan Karymsky wybuchł 19 kwietnia, emitując ogromne ilości pyłu. Erupcja była na tyle silna, że wystrzeliła chmury popiołu, dymu i pyłu na 10 km. W sieci pojawiły się nagrania i fotografie z wybuchu. Jedną z nich udostępnił na Facebooku twórca bloga „Wulkany świata”.

Eksperci spodziewali się wybuchu, bowiem poprzedziły go mniejsze erupcje. Wówczas słupy pyłu uniosły się na wysokość około 3-4 km. Efekty wybuchu można było znaleźć aż 300 km dalej, ponieważ wiatr rozwiał pył na ogromne odległości.

W związku z wybuchem wulkanu ogłoszono czerwony alarm dla ruchu lotniczego. Ilość emitowanego dymu i pyłu skutecznie uniemożliwia bezpieczne loty. Warto wspomnieć, że okolice wulkanu są niezamieszkane przez ludzi, dlatego obyło się bez ewakuacji ludności.

Co ciekawe, niedaleko wulkanu znajduje się jezioro Karymskie, w którym woda podczas erupcji dosłownie się gotuje, emitując ogromne ilości pary. W efekcie wymarły w nim niemalże wszystkie organizmy żywe.

 

źródło: podroze.radiozet.pl, Facebook Wulkany świata, YouTube, pl.public-welfare.com zdjęcie – screen Youtube

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.