Naukowcy ostrzegają przed MEGATSUNAMI! Katastrofa jeszcze w tym roku?

Naukowcy ostrzegają przed MEGATSUNAMI

Naukowcy nie mają wątpliwości. Gwałtowne topnienie lodowca może już niebawem przyczynić się do powstania gigantycznego tsunami, które wywoła niewyobrażalne zniszczenia. Naukowcy już teraz ostrzegają przed megatsunami, które może wystąpić w każdej chwili! Zobaczcie!

Zatoka Księcia William: Naukowcy ostrzegają przed megatsunami!

Zatoka znajdująca się na Alasce jest miejscem, przez które przepływają statki z i do portu Valdez. Co więcej, to właśnie tam kończy się rurociąg odprowadzający ropę ze złóż w północnej Alasce.
Amerykańscy naukowcy ostrzegają przed gigantycznym tsunami, które może być katastrofalne w skutkach. Na podstawie analizy satelitarnej i fotografii lotniczych z ostatnich lat, grupa naukowców z różnych dziedzin nauki odkryła, że zbocze góry powoli opada za cofającym się lodowcem. Zmiany klimatyczne, o których często możemy usłyszeć, mogą doprowadzić do prawdziwej katastrofy.

Nic dziwnego w tym, że naukowcy ostrzegają przed megatsunami już teraz.Tylko w latach 2009-2015 lodowiec przesunął się w głąb lądu aż o 185 metrów. Naukowcy zaobserwowali wpadanie odsłoniętego stoku do wody. Jeżeli oderwałby się w całości, spowodowałby gigantyczne tsunami, które pozbawiłoby życia setki ludzi. Zaznaczmy, że fala w pierwszej kolejności dotarłaby do oddalonego o 50 km miasta Whitter. Region ten cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, rybaków i myśliwych. Co więcej, to właśnie do Zatoki Księcia Williama organizowane są setki wycieczek.

Lodowiec Barry, który znajduje się we fiordzie Harriman na Alasce, od lat topnieje przez ocieplenie się klimatu. Jeszcze jakiś czas temu wspierał go stok, który teraz powoli zaczyna się osuwać do wody. Dodajmy, że w tamtym regionie już nie raz występowały megatsunami.

W październiku 2015 roku odsłonięty przez lodowiec stok Taan niespodziewanie uderzył w wodę, powodując falę wielkości niemal 200 metrów! Niemniej jednak największe tsunami wystąpiła w tamtym regionie w 1958 roku spowodowane trzęsieniem ziemi. Wówczas powstała ogromna fala na wysokość ponad 530 metrów demolując na swojej drodze cały fiord.

Naukowcy ostrzegają przed MEGATSUNAMI! Katastrofa jeszcze w tym roku?

Tym razem amerykańscy naukowcy w liście otwartym, poinformowali, że spodziewają się podobnych gigantycznych fal. Co więcej, mają oni pewność, że mogą one wystąpić nawet w tym roku, bądź w ciągu następnej dekady, ponieważ osuwisko coraz częściej zaczyna spadać do wód zatoki Księcia Williama.

Często decydującym czynnikiem jest ulewny lub długotrwały deszcz. Trzęsienia ziemi także powodują awarie. Gorąca pogoda, która powoduje rozmarzanie wiecznej zmarzliny, śniegu lub lodu lodowcowego, również może być wyzwalaczem

Zobaczcie również: Pijany pracownik basenu stworzył tsunami? 44 osoby ranne [WIDEO]

Źródło: O2.pl, YouTube, interia.pl, wikipedia.pl