Wstępne wyniki wyborów amerykańskiej Polonii

Wstępne wyniki wyborów

Wstępne wyniki wyborów amerykańskiej Polonii. Ponad połowa Polaków, bo aż 58,5% oddała swój głos na Prawo i Sprawiedliwość. Wybory cieszyły się największą jak do tej pory popularnością wśród obywateli, a frekwencja wyniosła 91%.

Kolejki do lokali wyborczych

Największe skupiska Polaków znajdują się głównie w Chicago, New Jersey i Nowym Jorku. Przed lokalami ustawiały się kolejki osób, które chciały oddać swój głos. W niektórych miejscach trzeba było czekać aż 1,5h. W tym roku wybory były wyjątkowo popularne, frekwencja wyniosła aż 91%. Konsul Maciej Golubiewski komentuje:

Bardzo się cieszę, że aż tylu polonijnych wyborców przyszło na wybory. Wygląda na to, że było ich prawie o połowę więcej niż cztery lata temu. Do konsulatu przyszły tłumy. Wszystko odbyło się w świetnej atmosferze, w świetle demokracji.

4 lata temu w Stanach Zjednoczonych powstało jedynie 7 lokali wyborczych. W tym roku zwiększono tą ilość do 16. Warto wspomnieć, że nie zarejestrowano żadnych niebezpiecznych incydentów podczas trwania głosowania.

ZOBACZ TAKŻE: WYBORY PARLAMENTARNE 2019 – PIS NA PROWADZENIU

Wyniki głosowania

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało aż 16 940 głosów co dało partii 58,5%. Ponadto warto zaznaczyć, że poparcie partii znacznie spadło. Mianowicie w ostatnich wyborach prawie 3/4 Polonii wybrało właśnie PiS. Na kolejnym miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 29,9%. SLD wybrało 9,4% obywateli, Konfederację 8,5%, a PSL 2,7%. Warto dodać, że największe poparcie PiS ma w okręgu Chicago i Nowy Jork. Co więcej w okręgu Los Angeles na PiS oddano jedynie 22% głosów. Zdecydowanie wygrała tam Koalicja Obywatelska z wynikiem 48,2%. KO wygrała również w okręgu waszyngtońskim z wynikiem 45,1%.

 


Źródło: dziennikpolski24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.