Wołodymyr Zełeński pojechał do Buczy – słowa prezydenta Ukrainy chwytają za serce

ile jeszcze potrwa wojna

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński w poniedziałek pojechał do Buczy, gdzie zobaczył ogromne straty wynikające z bestialskiej rzezi Rosjan. Zełeński określił działania wroga ludobójstwem. „Negocjacje pokojowe z Rosją będą trudniejsze” – dodał.

Masakra w Buczy

Cały świat wstrzymał oddech po wydarzeniach, które miały miejsce w podkijowskiej Buczy. Siły rosyjskie dopuściły się ogromnej zbrodni, pozbawiając życie setek ludzi. Z najnowszych doniesień wynika, że w rzezi zginęło co najmniej 400 osób. Część z nich miała związane ręce białą wstęgą. Ukraińcy chcąc pochować ofiary masakry, wykopali około 45-metrowy rów, w którym spoczną zabici.

ZOBACZ TAKŻE: TO ON MOŻE BYĆ ODPOWIEDZIALNY ZA RZEŹ W BUCZY

Wołodymyr Zełeński pojechał do Buczy

W poniedziałek do Buczy przyjechał prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełeński w mocnych słowach wypowiedział się o rzezi w podkijowskiej miejscowości, nazywając masakrę ludobójstwem. Ponadto w Buczy znaleziono mnóstwo niewybuchów, które stanowią dodatkowe zagrożenie. Nad rozbrajaniem pocisków pracują obecnie saperzy.

Negocjacje pokojowe z Rosją będą trudniejsze, odkąd poznaliśmy skalę rosyjskich zbrodni na ludności cywilnej. Te czyny powinny być zakwalifikowane jako ludobójstwo – powiedział Wołodymyr Zełeński, cytowany przez agencję Reutera.

Wołodymyr Zełeński zaznaczył, że dołoży wszelkich starań, by w jak najszybszym czasie zakończyć niszczycielską wojnę.

Prezydent Ukrainy zwrócił również uwagę, że im wojna dłużej trwa, tym gorzej nie tylko dla Ukrainy, ale również dla Rosji, dlatego będzie dążył do jak najszybszego spotkania z rosyjskimi władzami. Zełeński podkreślił, że doprowadzi do postawienia zbrodniarzy wojennych przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości.

Im dłużej Moskwa z tym zwleka, tym gorzej dla niej. (…) Nasze wojska zajmują terytoria, które były dotąd okupowane i widzą zamęczonych cywilów – w beczkach, piwnicach. Bardzo trudno jest negocjować, widząc wcześniej coś takiego. Dlatego uważam, że Rosjanie powinni szybciej decydować się w sprawie rozmów. (…) Doprowadzimy do ukarania wszystkich rosyjskich zbrodniarzy. Zostaną postawieni przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości – zapewnił Wołodymyr Zełeński. 

 

źródło: agencja Reutera, Facebook, Instagram, eska.pl, zdjęcie – Instagram Wołodymyra Zełenskiego

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.