Wodne światła LED pokazujące stan wody w kąpielisku – szansa na miejski basen

Nowojorskie wody nie należą do tych, w których można praktykować kąpiele. Ze względu na wysoki stopień zanieczyszczeń jest to po prostu niemożliwe i to już od wielu lat. Są plany, aby powstał publiczny basen, z którego będzie można podziwiać panoramę Manhattanu. Jednak zanim to nastąpi, zainstalowano wodne światła LED, które będą informować o jakości wody.

Wodne światła LED i miejski basen

Niestety przez dziesiątki lat woda w rzekach w Nowym Jorku była zbyt zanieczyszczona, aby można było się w niej swobodnie kąpać. Dlatego nie było mowy o publicznych kąpieliskach. Jednak pewna grupa osób chce to zmienić i wpadła na pomysł miejskiego basenu jednocześnie umożliwiając mieszkańcom podziwianie panoramy Manhattanu.

Pomysł to stworzenie basenu miejskiego, który sam będzie filtrował wodę. Jeżeli uda się zrealizować ten plan, będzie to jeden z pierwszych obiektów pływackich w Ameryce. Nowojorska Korporacja Rozwoju Gospodarczego udostępniła ogłoszenie, w którym zachęcała do zgłaszania się zainteresowane osoby, które mogłyby pomóc w realizacji. W sieci pojawiły się również pierwsze wizualizacje miejskiego basenu w Nowym Jorku. Jak wam się podoba?

 

Co ciekawe, firma + Pool zgłosiła się do projektu i pokazała własną koncepcję wodnej rzeźby. Stworzyli ją w 2010 roku. Przez miesiąc będą edukować społeczeństwo z zakresu jakości wody. Natomiast światła LED, które będą „pływały” w wodzie, zmieniają kolor w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Jeżeli świecą na niebiesko, oznacza to, że można pływać. Różowy natomiast będzie ostrzegać przed większym zanieczyszczeniem.

Powiedzmy szczerze, instalacja wygląda bardziej jak nowoczesna rzeźba, niż jak coś, co bada stan wody. Takie rozwiązania pokazują, że można jednocześnie zadbać o design, pokazując ludziom praktyczne i pomocne urządzenie. Kto jest chętny na kąpiel i podziwianie panoramy Manhattanu?

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.