Wielkie oszustwo w Holandii, będzie tylko 1% tulipanów

Wielkie oszustwo w Holandii

Wielkie oszustwo w Holandii! Na najsłynniejszym bazarze w Amsterdamie sprzedającym cebulki tulipanów przeprowadzono kontrolę. Okazało się, że tylko 1% sprzedawanych tam cebulek da kwiaty. To wielki skandal dla kraju, który słynie z tulipanów. 

Bloemenmarkt

Bloemenmarkt to nieodłączny element zwiedzania Amsterdamu. Jest to targ z kilkusetletnią historią i tradycjami. Potocznie nazywa się go „płynącym targiem kwiatowym”. Sprzedaje się tam nie tylko kwiaty cięte, ale również cebulki tulipanów przeróżnych odmian. To jeden z najczęściej przywożonych przez turystów suwenirów. Od dłuższego czasu do władz miasta dochodziły skargi, że na bazarze sprzedawane są cebulki, które nie dają kwiatów. Konsumenci skarżyli się, ze kwiaty w ogóle nie wyrastają, a te które urosły odbiegają od obiecanego wyglądu. Handlarze nie zgadzają się z tym. Zalecają przechowywać cebulki w chłodnym i zimnym miejscu, a co najważniejsze – sadzić tylko jesienią. Mimo wszystko postanowiono przeprowadzić kontrolę i dokładnie zbadać sprzedawane towary.

ZOBACZ TAKŻE: RZYM WPROWADZA KOLEJNY ZAKAZ – TYSIĄCE AUT NIE WJEDZIE DO MIASTA

Podczas kontroli wyrosło tylko 14 kwiatów

Kontrolerzy pod koniec kwietnia tego roku przebadali 102 próbki od 15 różnych sprzedawców. W sumie zasadzili 1364 kwiatów, z których wyrosło tylko 14 kwiatów – podaje dziennik „The Telegraph”. To wielkie oszustwo i kłamanie klientów. W wyniku badań okazało się, że tylko 1% sprzedawanych cebulek jest odpowiedniej jakości. Ponadto, zdecydowana większość nie wypuściła nawet pędów, a tylko nieliczne wyglądały tak jak obiecywał producent. Szef KAVB (branży tulipanów) mówi:

Tulipany to nasz symbol narodowy, a hodowla i sprzedaż cebulek to ważny sektor gospodarki. Jesteśmy wściekli na oszustów , którzy świadomie naciągają klientów i niszczą naszą dobrą opinię.

Władze Amsterdamu napisały dodatkowo wniosek do holenderskich organów kontroli konsumenckiej z prośbą o dochodzenie. Warto zaznaczyć jak duży jest to problem. Holandia z pewnością jest największym eksporterem tulipanów na świecie. Kwiaty trafiają głównie do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Rosji i Kanady. Eksportuje ponad 3,6 miliarda cebulek kwiatowych, co rocznie daje sumę około 0,6 mld euro. Oficjalnie zarejestrowanych jest ponad 100 tys. gatunków tulipanów.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.