Tęczowy Piątek już tuż tuż. Nowa formuła akcji w polskich szkołach

tęczowy piątek

Tęczowy Piątek już tuż tuż. Akcja w polskich placówkach oświatowych przed rokiem przyjęła się znakomicie. W związku z tym, tegoroczny dzień promowania tolerancji w szkołach odbędzie się na nieco innych zasadach. W odróżnieniu do poprzedniej edycji, szkoły które teraz wezmą udział w akcji, nie muszą się rejestrować. Ma to usprawnić branie udziału w Tęczowym Piątku.

Tęczowy Piątek już tuż tuż. Tym razem w nieco odmienionej formule

Inicjatywy takie jak ta, często, zwłaszcza w Polsce, budzą ogromne kontrowersje. Co więcej, czasami można odnieść wrażenie, że ich przeciwników jest więcej niżeli zwolenników. Mimo to przed rokiem, Tęczowy Piątek cieszył się sporą popularnością. Miejsce miał 26 października i zagościł w ponad 200 placówkach edukacyjnych. Inicjatywa organizacji takiego przedsięwzięcia polega na tym, aby wzbudzić u najmłodszych akceptację i otwartość na osoby LGBT+. Korytarze szkół pokryły się wtedy tęczowymi plakatami, ulotkami i flagami. Ze wszystkim związek miała także Kampania Przeciwko Homofobii. Co ciekawe, szkoły chcące wziąć we wszystkim udział, musiały wtedy poddać się rejestracji, potwierdzającej przystąpienie do akcji. Teraz się to zmienia.

ZOBACZ TAKŻE: NIE ŻYJE TRZECI SAPER, KTÓRY UCIERPIAŁ W WYBUCHU W KUŹNI RACIBORSKIEJ

Od teraz szkoły nie będą rejestrować swojego udziału w Tęczowym Piątku. Ma to ułatwić przeprowadzenie całej akcji

Przed rokiem, każda szkoła która decydowała się wziąć udział w obchodach Tęczowego Piątku, musiała się zarejestrować. Takie placówki otrzymywały później od Kampanii Przeciwko Homofobii materiały promocyjne, którymi je przyozdabiano. W ich skład wchodziły choćby wspomniane wcześniej plakaty, ulotki, flagi oraz inne tak zwane „tęczowe gadżety”. Warto przy tym zaznaczyć, że przebieg zajęć nie był odgórnie ustalany, a decyzja dotycząca jego planowania była indywidualna dla każdej z placówek.

W tym roku Tęczowy Piątek odbędzie się 25 października. Tym razem bez rejestracji, a co za tym idzie – organizatorzy przedsięwzięcia nie będą już wysyłać do szkół pakietów gadżetów. Wszelkie potrzebne załączniki, placówki znajdą jednakże na stronie internetowej akcji. Zmiany wprowadzono po to, aby udział w akcji nie tworzył niepotrzebnych kłopotów. Tym samym dążono do pozbycia się formalności i sprawienia, aby włączenie się w inicjatywę było łatwiejsze. 

źródło zdjęcia: kph.org.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.