Wielka Brytania oficjalnie zaczyna szczepienia na koronawirusa! Preparat Pfizer i BioNTech

wielka brytania oficjalnie zaczyna szczepienia

Wielka Brytania oficjalnie zaczyna szczepienia na koronawirusa! Jako pierwsza na świecie dopuściła do użytku preparat Pfizer i BioNTech. Sprawa jest rozwojowa a ta wiadomość z samego rana zelektryzowała portale informacyjne na całym globie. Szczepienia mają zacząć się już w przyszłym tygodniu. Wiadomo, kto najpierw otrzyma szczepionkę Pfizer i BioNTech. Podano także warunki, w jakich szczepionkę powinno się przechowywać. Oznacza to potężne wyzwanie logistyczne dla Brytyjczyków. Na początek w Wielkiej Brytanii celem jest uodpornienie 20 milionów mieszkańców.

Wielka Brytania oficjalnie zaczyna szczepienia na koronawirusa! Preparat Pfizer i BioNTech w użyciu

A więc jednak – Wielka Brytania jako pierwsza na świecie skorzysta z preparatu amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer i niemieckiej firmy BioNTech. Jak zapewniają producenci, ich produkt przynosi 90% skuteczności. RMF24.pl podaje, że Brytyjczycy zakupili aż 40 milionów szczepionek. Dzięki temu odporność na koronawirusa ma uzyskać 20 milionów tamtejszej populacji.

Szczepionka jest bezpieczna i pełnia wszelkie normy

Portal RMF24.pl przytacza słowa, jakie zawarto w brytyjskim komunikacie tamtejszego ministerstwa zdrowia. Wynika z niego jasno, że produkt jest pewny i zupełnie bezpieczny. Wpis resortu zdrowia Wielkiej Brytanii cytujemy poniżej:

Rząd przyjął dziś rekomendację niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zatwierdzić szczepionkę Covid-19 firm Pfizer i BioNTech do użytku. Jest to następstwem wielomiesięcznych rygorystycznych badań klinicznych i dokładnej analizy danych przez ekspertów z MHRA, którzy stwierdzili, że szczepionka ta spełnia surowe normy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności.

ZOBACZ TAKŻE: KOLĘDA W CZASIE KORONAWIRUSA – WIADOMO JAK MOŻE WYGLĄDAĆ NADCHODZĄCA WIZYTA DUSZPASTERSKA!

Wiadomo kto dostanie szczepionkę jako pierwszy. Wymagające warunki przechowywania szczepionki

Brytyjski rząd poinformował także o strategii szczepień – wiadomo kto dostanie produkt jako pierwszy. Na samym początku szczepieni mają być ludzie z domów opieki, czyli podopieczni i personel. W dalszej kolejności, pierwszeństwo do zaszczepienia się będą mieć ludzie powyżej 80. roku życia. Do tego dochodzą osoby pracujące w szpitalach. Dopiero później liczyć na szczepienie mogą pozostali.

Jak jednak podaje RMF24.pl – problemem może okazać się logistyka. A to dlatego, że warunki przechowywania szczepionki są bardzo wymagające. Wspomniany portal przytacza, że produkt firmy Pfizer musi być przechowywany w temperaturze minus 80 stopni Celsjusza. Mało tego – tylko przez 5 dni może znajdować się w zwykłej chłodziarce. Później może stracić właściwości.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.