Kolęda w czasie koronawirusa – wiadomo jak będzie wyglądać wizyta duszpasterska!

kolęda w czasie koronawirusa

Kolęda w czasie koronawirusa – jak będzie wyglądać wizyta duszpasterska w tych jakże niepewnych czasach? Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej wiernych. Informacji w tej sprawie udzielił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ, a jego słowa przytacza portal RMF24.pl. Czy w nadchodzącym czasie bez przeszkód przyjmiemy księdza? A może należy specjalnie przygotować się na jego odwiedziny? Wątpliwości rozwiewamy poniżej!

Kolęda w czasie koronawirusa – wiadomo jak będzie wyglądać wizyta duszpasterska w tych niebywale trudnych czasach!

Święta świętami, jednak dla chrześcijan koleją nieodzowną tradycję jest tak zwana kolęda – czyli wizyta duszpasterska, która miejsce ma zwykle po Bożym Narodzeniu. Wszystko polega na tym, że ksiądz odwiedza wiernych w ich własnych domach. W związku z trwającą pandemią, naturalnie pojawiły się pytania – jak kolęda może wyglądać w tym roku? Czy możliwe jest, aby wobec obostrzeń i zaleceń unikania kontaktów, księża odwiedzili swoich parafian?

Problem nadchodzącej wizyty duszpasterskiej na łamach swojego portalu poruszyło RMF24.pl. Przytoczono tam wypowiedź rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ. Jego słowa cytujemy poniżej:

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w niektórych diecezjach wizyta duszpasterska, czyli tzw. kolęda została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach, odbędą się msze święte dla parafian w kościele.

ZOBACZ TAKŻE: WYCIEKŁY TAJNE CHIŃSKIE DOKUMENTY DOTYCZĄCE POCZĄTKU I ROZWOJU EPIDEMII KORONAWIRUSA! CO DZIAŁO SIĘ W WUHAN? POTWIERDZAJĄ SIĘ PEWNE DONIESIENIA!

Nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii” – wszystko zależy od danej parafii i aktualnej sytuacji związanej z epidemią

Jak się okazuje, nie zapadły jeszcze żadne ogólnopolskie decyzje w związku z nadchodzącą wizytą duszpasterską. O wszystkim w odpowiednim czasie mają natomiast decydować biskupi diecezjalni.

Jak można przeczytać na RMF24.pl ks. Leszek Gęsiak SJ mówi dalej:

Decyzja ta zależy od sytuacji epidemiologicznej, panującej na danym terenie […] Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie do wizyty duszpasterskiej w danej diecezji.

Wychodzi więc na to, że sytuacja jest rozwojowa, a konkretne decyzje będą podejmowane zależnie od danej diecezji. Można jednak przypuszczać, że z zachowaniem zasad sanitarnych, wizyty duszpasterskie jednak w wielu miejscach się odbędą.

źródło: RMF24.pl

źródło zdjęcia: andrzejbobola.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.