Widzieliście te znaki na klatkach schodowych? To grozi włamaniem!

znaki na klatkach schodowych

Bądźcie czujni! Złodzieje i oszuści wymyślają kolejne sposoby, aby tylko móc się wzbogacić. Tym razem stawiają znaki na klatkach schodowych, oznaczając w ten sposób mieszkania, które warto okraść. Wiąże się to ze stałą obserwacją mieszkańców, dlatego miejcie się na baczności. Tłumaczymy, jak działa ich proceder i co oznaczają poszczególne znaki.

Znaki na klatkach schodowych

Nie da się ukryć, że panująca pandemia koronawirusa sprawiła, iż mnóstwo ludzi straciło pracę, a spora część z nich zdecydowała się zboczyć na kryminalną ścieżkę. Oszuści zwykle są sprytniejsi od swoich ofiar, a swoimi technikami często dzielą się z innymi. W związku z tym utworzyły się całe szajki złodziejów, które posługują się sprytnie opracowanym systemem znaków. Dzięki niemu oznaczają obserwowane mieszkania.

Warto zauważyć, że członkowie zorganizowanych grup są ze sobą w stałym kontakcie. Zanim zdecydują się na włamanie uważnie obserwują mieszkańców, dowiadują się o godzinach pracy i stałych rytuałach w ich domu. Sprawdzają czy mają w zwyczaju zamykać okna i drzwi oraz kiedy ze szkoły wracają ich dzieci. Często również podają się za policjantów, hydraulików, pracowników spółdzielni i kominiarzy, aby wejść do środka i sprawdzić wyposażenie.

ZOBACZ TAKŻE: TYLE NA EURO ZAROBILI POLACY! WIADOMO TAKŻE CO Z PREMIĄ

Po dokładnej obserwacji czas na odpowiednie oznaczenie mieszkania. W Polsce coraz częściej da się zauważyć narysowane ołówkiem plusy lub krzyże przy drzwiach lub włącznikach światła oraz dzwonkach. Oznacza to, że mieszkanie nadaje się na kradzież.

Ponadto, służbom ze Szkocji udało się rozpracować cały system znaków tamtejszych złodziei. Co oznaczają poszczególne znaki na klatkach schodowych? Tłumaczymy:

Znaki w lewej kolumnie od góry oznaczają:

  • dom zabezpieczony alarmem;
  • mieszkanie wcześniej zrabowane;
  • dobry cel;
  • bezbronni mieszkańcy.

Znaki w prawej kolumnie od góry oznaczają:

  • mieszkanie chronione przez OCC, czyli z angielskiego wydział ścigania przestępczości zorganizowanej;
  • mieszkanie nie warte rabunku;
  • rabunek zbyt ryzykowny;
  • bogaci mieszkańcy.

Jeśli chodzi o rabunek domów, złodzieje mają na to zupełnie inny system znaków. Ich znaczenie znajdziecie TUTAJ.

źródło: facebook.com, popularne.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.