WHO ogłosiło stan wyjątkowy dla całego świata!

PILNE: na Wenus

WHO ogłosiło stan zagrożenia zdrowia publicznego o charakterze międzynarodowym związanym z globalnym wybuchem epidemii koronawirusa. Artykuł jest na bieżąco aktualizowany, czekamy na kolejne informacje. 

18 krajów poinformowało o przypadkach zarażonych osób

Światowa Organizacja Zdrowia podczas spotkania sztabu kryzysowego zadecydowała, że koronawirus z Chin ma potencjał pandemiczny. Tedros Adhanom – dyrektor WHO ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego o charakterze międzynarodowym związany z globalnych wybuchem epidemii 2019-nCoV. Oznacza to, że kraje należące do Światowej Organizacji Zdrowia, w tym Polska, muszą stosować się do zaleceń organizacji. Procedura ta weszła w życie już w 2005 roku – trzy lata po wybuchu epidemii SARS. Jak podaje „The Guardian”, WHO opisuje pojawienie się wirusa, jako „bezprecedensowy wybuch”.

Na ten moment z powodu wirusa zmarło już 171 osób. Ponadto, aż 18 krajów poinformowało o przypadkach zarażonych osób, które przebywają na terenie kraju – w sumie jest ich aż 98. Prawdopodobnym powodem ogłoszenia stanu zagrożenia jest fakt, że koronawirus pojawił się w krajach, do których nie dotarł bezpośrednio z Chin.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Chinach przekroczyła już 8,1 tys. osób. To więcej niż podczas zarazy SARS w latach 2002-2003 na całym świecie.

 

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o kolejnych specjalnych środkach. W zaleceniach można przeczytać: „Wszystkie kraje powinny być przygotowane do powstrzymania, w tym aktywnego nadzoru, wczesnego wykrywania, izolacji i zarządzania przypadkami, śledzenia kontaktów i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji 2019-nCoV oraz do udostępniania pełnych danych WHO. Kraje są zobowiązane do udostępniania informacji WHO zgodnie z IHR (International Health Regulations)”.


8 przypadków (poza Chinami) rozprzestrzeniło się poprzez kontakty międzyludzkie. Dotyczy to Niemiec, Japonii, Wietnamu i Stanów Zjednoczonych. Warto zaznaczyć, że poza Chinami nigdzie nie odnotowano śmiertelnych przypadków zarażenia się wirusem.

Dodatkowo, WHO pogratulowało Chinom za ich postawę. Zaznaczono, że ogłoszenie stanu alarmowego nie jest wynikiem braku zaufania. Adhanom powiedział: „WHO nadal wierzy w zdolność Chin do kontrolowania rozprzestrzeniania się wirusa”.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.