Parlament Europejski chce jednej ładowarki do wszystkich telefonów

Parlament Europejski

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską w celu przygotowania przepisów wprowadzających do Unii Europejskiej jednolite ładowarki do wszystkich telefonów. Pomysł skrytykowała tylko jedna firma – Apple.

Redukcja elektrośmieci

Parlament Europejski oczekuje, że Komisja Europejska w ciągu pół roku przygotuje przepisy mające na celu zwiększenie ilości kabli i ładowarek poddawanych recyklingowi w UE. Mają nadzieję, że ludzie nie będą musieli kupować nowych ładowarek wraz z kolejnym telefonem. Celem jest zmniejszenie produkcji elektrośmieci. Ponadto podkreślono, że kupując telefon razem z nową ładowarką trzeba będzie zapłacić więcej. Te przepisy mają wejść w życie razem z ujednoliceniem ładowarek. Należy zaznaczyć, że pomysł poparło 582 europosłów, a przeciwko było 40.

Europosłowie stwierdzili, że ta sama ładowarka do telefonów, e-booków, tabletów oraz pozostałych urządzeń jest koniecznością. Uważają, że ułatwi to życie konsumentów. Ponadto szacuje się, że na całym świecie wytwarza się około 50 mln. ton elektrośmieci rocznie – to ponad 6 kg na osobę.

Europosłanka PO Róża Thun, która była inicjatorką debaty o ładowarkach powiedziała:

Liczba kabli i ładowarek produkowanych i wyrzucanych każdego roku jest nie do przyjęcia. Europejczycy zmieniają swoje smartfony średnio co dwa lata, więc co drugi rok nasi obywatele są zmuszeni do zakupu nowych ładowarek przy zakupie nowych urządzeń, nawet jeśli wszystkie ładowarki nadal działają. Popyt rośnie, a wraz z nim marnotrawstwo i eksploatacja zasobów naturalnych. Toniemy w oceanie odpadów elektronicznych.


ZOBACZ TAKŻE: BREXIT – 20 TYS. OSÓB W POLSCE MOŻE STRACIĆ PRACĘ

Co na to Apple?

Apple jest przeciwko nowym planom Unii Europejskiej. Ponadto, firma ostrzega, że zmuszenie producentów do ujednolicenia ładowarki spowolni nowe technologie i stworzy dodatkowe elektrośmieci. Apple w swoim oświadczeniu przekazanym Agencji Reutera poinformował:

Uważamy, że przepisy wymuszające jednolity model ładowarki zahamują innowacyjność i przyniosą tylko szkody Europejskim konsumentom i całemu rynkowi. Mamy nadzieję, że Komisja będzie poszukiwała innych rozwiązań – takich, które nie zaszkodzą rozwojowi branży technologiczne

Warto wspomnieć, że już w 2009 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej ujednolicono ładowarki w Europie. Stąd podstawowym standardem jest micro USB. Warto jednak zauważyć, że powoli zastępuje je szybsze USB-C. Z tego pomysłu szybko wyłamało się również Apple stosując złącze Lightning.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.