WhatsApp – jak zabezpieczyć swoje konto przed wirusem?

Niedawno bardzo głośno było o sprawie szpiegowania w aplikacji WhatsApp. Za wszystko miała odpowiadać luka systemowa, przez którą podczas połączeń, nasze konto mogło zostać przejęte przez złośliwe oprogramowanie. Szpiegowskie działania pobudziły wyobraźnię użytkowników. Zaczęły pojawiać się pytania – jak zabezpieczyć swoje konto przed wirusem? To bardzo łatwe!

WhatsApp wykradał dane użytkowników

O całej sprawie pisaliśmy zupełnie niedawno. Za całą przykrą sytuację odpowiedzialny był izraelski wirus. Mówi się, że działania złośliwego oprogramowania mogły trwać nawet kilka tygodni, co skutkowało możliwością zdobycia naprawdę istotnych i wrażliwych danych osobistych. Mowa tutaj oczywiście nie tylko o pojedynczych użytkownikach aplikacji, ale również o korporacjach, które mogły korzystać z komunikatora. Możliwe jest także podłoże polityczne całego zamieszania.

O całej sprawie szerzej pisaliśmy TUTAJ. Już wtedy pojawiały się dywagacje na temat tego, co zrobić, aby móc bezpiecznie korzystać z aplikacji. Wtedy nie do końca wiadome było także, czy w ogóle odzyska ona zaufanie swoich użytkowników. WhatsApp jednak już dziś oficjalnie zapewnia, że najnowsza wersja opisywanego programu, jest nieskazitelna, dopracowana i odporna na wszelkiego rodzaju informatyczne, hakerskie ataki.

Jak sprawdzić czy mamy aktualną wersję WhatsApp

Tak jak wcześniej pisaliśmy, zabezpieczenie się przed ewentualnym kolejnym atakiem hakerów jest dziecinnie proste. Jedyne co należy zrobić to… pobrać najnowszą wersję WhatsAppa z odpowiedniego źródła. Jak jednak sprawdzić, czy mamy już aktualną, najświeższą wersję popularnego komunikatora?

Podamy sposoby na Androida oraz iOS. Zaczniemy od tego pierwszego. Należy uruchomić aplikację Google Play. Kolejnym krokiem jest wybranie Menu oraz opcji Moje aplikacje i gry. Odszukujemy tam WhatsAppa, a przy nim powinno znajdować się okienko z napisem Aktualizuj. I to by było na tyle! Po takim zabiegu, nasz telefon, jego dane i cała zawartość będą skrajnie bezpieczne.

A co w przypadku iOS? Sprawa jest także banalna – uruchamiamy App Strore i podobnie jak w Google Play odnajdujemy interesującą nas aplikację. Teraz pozostaje już tylko aktualizacja, którą uruchamiamy tak jak poprzednim razem. Gotowe!

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.