Książeczki kontrastowe dla niemowlaków. Czy warto je kupić?

Noworodek postrzega świat w zupełnie inny sposób niż my, dorośli. Takie maluszki nie mają w pełni wykształconego zmysłu wzroku. Po porodzie unika źródła światła i zaciska swoje malutkie powieki. Co więcej, nie potrafi nawet skupić swojego wzroku na naszej twarzy. Czy jest więc sens, abyśmy kupowali książeczki kontrastowe dla niemowlaków? Oczywiście, że jest! Sprawdźcie koniecznie dlaczego!

Książeczki kontrastowe, co to jest?

Książeczki kontrastowe dla niemowlaków zaliczamy do specjalnej literatury dla maluchów. To nic innego, jak proste książeczki obrazkowe, niektóre z nich mogą nawet zawierać niewielką ilość tekstu. Kontrastowe kolory wzbudzają ciekawość u małych dzieci. Oprócz tego, oddziałują na dziecko w różnoraki sposób. Nie dość, że pobudzają do skupienia wzroku na dłużej, to w dodatku wspierają prawidłowy rozwój zmysłu wzroku. Mają również pozytywne działanie na inne zmysły niemowlaka. Dzięki wodzeniu wzrokiem za prostymi i kolorowymi obrazkami, dziecko również ćwiczy aktywność komórek mózgowych.

Od kiedy używać książeczek kontrastowych?

Książeczki kontrastowe dla niemowlaków są przystosowane odpowiednio do ich wieku. W opisie każdej takiej książeczki znajdziemy informacje, od którego miesiąca życia dziecka, możemy jej używać. Niektóre z nich są odpowiednie dla dzieci już od trzeciego miesiąca życia. Inne za to są przeznaczone nawet dla starszych niemowląt, dziewięcio czy dziesięciomiesięcznych. Te publikacje różnią się od siebie liczbą kolorów użytych na obrazkach, a także skomplikowaniem tych ilustracji.

Czym się różnią książeczki kontrastowe?

Im młodsze dziecko, tym mniej różnorodne obrazki. Przeważnie są tylko dwukolorowe, dominuje biały i czerwony. Producenci stawiają właśnie na te kolory, ponieważ niemowlęta wyraźnie je preferują. Dodatkowym kolorem, który rozróżniają takie małe dzieci, jest żółty. Unikają natomiast takich kolorów jak: czarny, niebieski, a także zielony. Im starsze dziecko, tym bardziej różnorodne barwy i skomplikowane wzory znajdujemy w takich książeczkach. Ilustracje są duże i przejrzyste. Dzięki temu, że nie zawierają zbędnych detali czy niuansów, niemowlętom łatwiej skupić na nich wzrok. Książeczki kontrastowe są dostępne w niemal każdym sklepie z zabawkami dla dzieci. Możemy je nawet znaleźć w drogeriach. Nie dość, że są tanie, to jeszcze łatwo dostępne. Warto je wprowadzić już od drugiego miesiąca życia dziecka.

źródła zdjęć: raepica, littlebigshop.pl

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.