Wariant Lambda wykryty w Polsce. Co wiadomo o groźnej mutacji?

wariant lambda wykryty w polsce

Wariant Lambda wykryty w Polsce! Co jak na ten moment wiadomo o uchodzącej za groźną mutacji? Polska Times pisze, że pierwszy przypadek wykryto na Pomorzu. WHO potwierdza z kolei, że Lambda dotarła już do przynajmniej 30 krajów, a wśród nich znajduje się Polska. Warto wspomnieć, że Lambdę po raz pierwszy wykryto w Peru. W przypadku omawianego wariantu, najgroźniejsza wydaje się jego zdolność do rozprzestrzeniania się. Wiele pytań budzi też kwestia szczepionek – czy okazują się skuteczne w przypadku Lambdy?

Wariant Lambda wykryty w Polsce. Co wiadomo o groźnej mutacji na ten moment?

Dopiero co głośno było o wariancie Kappa, a już mówi się o tak zwanej Lambdzie. Krajowe media piszą o tym, że mutacja trafiła do Polski, a pierwszy przypadek miał zostać odkryty na Pomorzu. Na samym początku mówiło się, że mamy trzy przypadki Lambdy w kraju. Później jednak te wiadomości sprostowano – ostatecznie potwierdzono jeden przypadek. O wszystkim w TVP mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska:

Początkowo mówiliśmy, że są trzy, cztery przypadki wariantu lambda, ale po weryfikacji jest jeden. On pojawił się w Polsce w czerwcu, ognisko było dość szybko opanowane przez służby sanitarne. Tego aktywnego ogniska już nie ma.

Dlaczego zatem Lambda budzi tak wiele emocji właśnie teraz? Prawdopodobnie dlatego, że omawiany wariant został dokładniej przebadany. Portal rynekzdrowia.pl pisze o jego „unikalnym wzorze mutacji”. Wszystko wskazuje na to, że Lambda jest bardziej zakaźna niż inne warianty.

ZOBACZ TAKŻE: NIE ŻYJE SIEDMIU SENIORÓW ZARAŻONYCH WARIANTEM KORONAWIRUSA KAPPA

Wariant Lambda a szczepionki – czy okażą się skuteczne?

W kontekście wariantu Lambda dużo mówi się także o skuteczności szczepionek. Na ten moment – jak pisze portal rynekzdrowia.pl – wiadome jest, że pomagają one w neutralizacji mutacji. Właśnie dzięki temu wariant nie przekształca się w tak zwany „niepokojący”.

Polska Times podaje nawet, że już samo WHO zauważyło większy potencjał Lambdy do rozprzestrzeniania się. Poza tym możliwe jest, że nowa mutacja „może mieć zwiększoną odporność na przeciwciała neutralizujące„.

źródło: rynekzdrowia.pl, Polska Times

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.