W Warszawie powstały miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży

W Warszawie, a dokładnie na Ursynowie, pojawiły się niedawno miejsca oznaczone różowymi trójkątami z symbolem ciężarnej kobiety, które są przeznaczone do parkowania samochodów. Jest to nowe rozwiązanie urzędu dzielnicy, jednak wywołało niemałe kontrowersje. Dlaczego?

Nowe rozwiązanie dla przyszłych matek

Póki co, istnieją dopiero dwa takie miejsca. Jak podaje portal tvn, pomysłodawcą była pani Renata Niewitecka, miejska radna, która skierowała interpelację do prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Dzięki temu, pomysł wszedł w życie i aktualnie przyszłe mamy mają dostęp do miejsc dla nich przeznaczonych. Wiadomo, że czasami znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem.

Przeciwnicy pomysłu

Burmistrz dzielnicy Ursynów również poparł ten pomysł. Jednak są osoby, którym niekoniecznie się spodobało takie rozwiązanie. Głównie zwracają uwagę na fakt, iż według nich jest to dyskryminacja. Władze jednak przypomniały, że przy urzędzie znajdują się miejsca parkingowe między innymi dla rodzin, więc nie ma mowy o nierównym traktowaniu.

W grupie osób przeciwnych znajduje się Dzielny Tata, który udostępnił na swoim Facebooku wpis zwracający uwagę na złamanie zasad konstytucji, a dokładnie tego o równości kobiet i mężczyzn. Jeżeli na parkingu znajdują się również miejsca dla rodzin z dziećmi, to dlaczego nie mogą pojawić się też te dla kobiet ciężarnych?

Wiadomy jest fakt, że zazwyczaj każde nowe rozwiązanie ma swoich przeciwników jak i zwolenników. Jest to związane z różnymi poglądami. Pojawiają się jednak wątpliwości czy te miejsca będą prawidłowo wykorzystywane. Dlatego burmistrz liczy na uczciwość mieszkańców jako wspólnoty i poszanowanie praw człowieka. Miejsce nie ma charakteru drogi publicznej, jest terenem miasta. Dlatego interwencje policji czy straży miejskiej na podstawie ruchu drogowego nie mają tu zastosowania.

Pomysł wydaje się dobrym rozwiązaniem, dlatego jesteśmy ciekawi jak się przyjmie i szanujemy za podjęcie takich działań.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.