W Świnoujściu wydobyto 900-kilogramową minę lotniczą

W Świnoujściu wydobyto

W Świnoujściu, a dokładniej w Kanale Piastowskiego wydobyto 900-kilogramowy niewypał lotniczy. Sam ładunek wybuchowy waży blisko 400 kilogramów. Podczas wydobywania bomby strefa zagrożenia znajdowała się do 550 metrów od nabrzeża. 

Zneutralizowanie niewypału lotniczego

Niewypał odnaleźli marynarze z 8. Flotylii Obrony Wybrzeża. Brytyjska mina typu Mk VI znajdowała się w Kanale Piastowskiego w Świnoujściu. Znalazła ją firma, która pracowała na torze wodnym Szczecin – Świnoujście. Rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski powiedział: „Mina została podniesiona z dna i spoczęła na pokładzie niszczyciela min ORP Flaming, który wypływa ze Świnoujścia w stronę poligonu morskiego”. Dodał również, że w godzinach popołudniowych planowane jest zneutralizowanie miny na poligonie morskim. Warto dodać, że akcja samego wydobycia miny przebiegła sprawnie i bez zarzutów. Podczas całego przedsięwzięcia w porcie w Świnoujściu wstrzymano ruch dla statków wchodzących jak i wychodzących.

ZOBACZ TAKŻE: OKRADZIONO SKARBIEC W DREŹNIE – TRWA POŚCIG ZA ZŁODZIEJAMI

Strefa zagrożenia do 550 metrów od nabrzeża

Warto zaznaczyć, że przebieg akcji jest naprawdę niebezpieczny. Podczas wydobywania niewypału, strefa zagrożenia znajdowała się do 550 metrów od nabrzeża. Ponadto, mieszkańcy okolic dostali zalecenie o pozostaniu w miejscu zamieszkania, nie zbliżaniu się do okien i nie wychodzeniu na balkon. W akcji wydobycia bomby weźmie również udział załoga niszczyciela min, czyli ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców wraz z żołnierzami oraz Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Co więcej, brytyjska mina waży blisko 900 kilogramów, z czego waga samego ładunku wybuchowego to ponad 400 kilogramów. Lewandowski dodaje, że jest to już kolejne wydobycie tego typu. Warto dodać, że podobna sytuacja miała miejsce również w lipcu, sierpniu i wrześniu tego roku.

 

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.