Meteorolodzy alarmują – 5G może zakłócić prognozowanie huraganów

Meteorolodzy alarmują, iż technologia 5G może mieć wpływ na zakłócenie prognozowania huraganów. Jak informuje portal The Verge, ograniczenia emisji poza pasmem pełnią funkcję bufora mającego zapobiegać konfliktom między grupami, które korzystają z podobnych radiowych częstotliwości w różnych celach. 

Meteorolodzy alarmują – technologia 5G może spowodować zakłócenia huraganów

Portal The Verge poinformował, że w przyszłości technologia 5G może wpłynąć na prognozowanie huraganów. Jednak chodzi głównie o fakt, iż może cały proces zakłócić. O co głównie spierają się naukowcy z firmami telekomunikacyjnymi? Chodzi o częstotliwość 24GHz. Satelity meteorologiczne monitorują ją ze względu na emisję słabego sygnału radiowego przez cząstki pary wodnej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: TESCO MIAŁO NIE SPRZEDAWAĆ ŻYWYCH KARPI – MOŻESZ JE KUPIĆ NA PARKINGU PRZED SKLEPEM

Właśnie dzięki temu można przewidzieć, gdzie pojawi się huragan. Dzięki temu można sprawniej zaplanować ewakuację mieszkańców danego obszaru praz lepiej zarządzić sytuacją kryzysową.

Aby uniknąć problemów w technologią 5G, meteorolodzy zaproponowali wprowadzenie ograniczenia emisji poza pasmem 24GHz na poziomie -42dBW. Na tegorocznej Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC) w Egipcie przegłosowano standardy nieco luźniejsze, bo na poziomie -33dBW, z ewentualnym planem zaostrzenia do -39dBW po upływie 8 lat.

NASA oraz biuro ds. oceanów i atmosfery NOAA i resort obrony USA są zdania, iż bezpieczny limit powinien wynosić -52,4dBW.

Meteorolodzy obawiają się, że upowszechnienie tej technologii odbije się na pracy satelitów. W związku z tym prognozy i monitorowanie huraganów może zostać zakłócone.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.