W Polsce zatrzymano kolejnych szpiegów – Rosjanin i Białorusin działali na rzecz Rosji

W Polsce zatrzymano kolejnych szpiegów

21 i 22 kwietnia doszło do zatrzymania dwóch mężczyzn, którzy prowadzili działalność szpiegowską na terenie Polski. Obywatele Rosji i Białorusi działali na rzecz Rosji. Usłyszeli zarzuty i na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie trafili do aresztu na 3 miesiące. 

Szpiedzy zatrzymani w Polsce

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o działania szpiegowskie na rzecz Federacji Rosyjskiej. Do zatrzymania doszło 21 i 22 kwietnia 2022 roku. Szpiedzy trafili do aresztu na 3 miesiące na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Informacje te przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Na podstawie materiałów SKW podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa. Obaj usłyszeli zarzuty, sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące – przekazał Stanisław Żaryn.

Jeden z mężczyzn to obywatel Rosji, natomiast drugi pochodzi z Białorusi. Z podanych informacji dowiadujemy się również, że działania szpiegów miały polegać na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP.

Materiał zgromadzony przez SKW wskazuje, że Rosjanin oraz Białorusin, działając na rzecz rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce, prowadzili działania polegające na rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP, w tym obecności wojska w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej – poinformował Żaryn.

ZOBACZ TAKŻE: ROSJANIE STRASZĄ III WOJNĄ ŚWIATOWĄ. „RYZYKO WYBUCHU KONFLIKTU NUKLEARNEGO”

Schwytano szpiega z Hiszpanii

Warto wspomnieć, że tuż po rozpoczęciu się ataku Rosji na Ukrainę, a dokładnie w nocy z dnia 27 na 28 lutego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Przemyślu rosyjskiego szpiega będącego dziennikarzem o hiszpańskim pochodzeniu.

Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

źródło: wiadomosci.radiozet.pl, twitter.com, zdjęcie – pixabay.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.