Ursula von der Leyen -kandydatka na szefową Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen – została wybrana na kandydatkę na szefową Komisji Europejskiej. Kim jest kobieta, która jako pierwsza miałaby objąć to stanowisko? Aktualnie szefem jest Jean-Claude Juncker, natomiast szykuje się zamiana, które wywołała różne reakcje w środowisku. 

Ursula von der Leyen wykształcenie

Urodziła się 8 października 1958 roku w Brukseli. Jest aktywnie działającym politykiem, dzięki czemu doświadczenie Ursuli jest zadziwiające. Po pierwsze, jest ekonomistką, gdyż ukończyła London School  of Economics. Po drugie, lekarzem ze specjalizacją ginekologii. Na początku pracowała jako ginekolog w klinice MHH. Dodatkowo, w 1990 roku przystąpiła do Uni Chrześcijańsko – Demokratycznej.  Następnie powołali ją na stanowisko ministra ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży.

2 lipca 2019 roku dostała propozycję kandydatury na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Wcześniej przez wiele lat pracowała u boku Angeli Merkel, m.in. jako minister obrony.

Ursula von der Leyen rodzina dzieci

Mężem kandydatki jest profesor Heiko von der Leyen, który jest nauczycielem akademickim. Mają siedmioro dzieci. Ciężko połączyć nadmiar obowiązków oraz tak liczną rodzinę. Jednak można połączyć te dwa światy i sprawnie sobie poradzić z tyloma sprawami jednocześnie, dając przykład wielu osobom.

źródło zdjęcia: The Times

Kandydatka na szefową Komisji Europejskiej

Opinie co do kandydatury są mocno podzielone. Znajdą się zwolennicy, jednak większość komentarzy umieszczonych w Internecie, jest negatywnych.

Patrząc na jej doświadczenie, starała się o zwiększenie niemieckich wydatków wojskowych, pomimo wielu zastrzeżeń. Dodatkowo zwracała uwagę na to, iż chciałaby odbudować unię polityczną w Europie.

Jak podaje TVN, jej dzieci studiowały w ramach wymiany Erasmum w Polsce. Jej wypowiedź wzbudziła kontrowersje, gdyż polityk uznała, że należy wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia w Polsce. Christina Wegelein – rzeczniczka ambasady Niemiec w Warszawie powiedziała, że wypowiedź Ursuli von der Leyen miała wydźwięk pozytywny i nie powinno wzbudzić kontrowersji. Zostało wyrwane z kontrastu.

Za kilka dni powinna pojawić się informacja o tym, kto będzie szefem Komisji Europejskiej. 

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.