Badanie PSA – cena, przygotowanie, wyniki

Badanie PSA to rutynowe badanie prostaty zalecane mężczyznom powyżej 50 roku życia. Jeśli występują u Ciebie problemy z oddawaniem moczu, koniecznie wykonaj to badanie. Test PSA pozwoli Ci wykryć raka prostaty.

 

Wskazania do wykonania badania

Badanie poziomu PSA to marker przerostu prostaty oznaczany we krwi, przydatny w diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu raka prostaty. Dlatego też zaleca się je mężczyznom, u których występują takie objawy jak:

  • utrudnione lub bolesne oddawanie moczu
  • częste oddawanie niewielkich ilości moczu
  • oddawanie moczu w nocy
  • krwiomocz
  • bóle w okolicy krocza, podbrzusza, pleców lub miednicy.

Powyższe objawy wynikają z przerostu gruczołu krokowego, który może (ale nie musi) mieć charakter nowotworowy.

Padanie prostaty to także badanie palpacyjne. Samo to badanie trwa kilkanaście sekund i jest bezbolesne. Ma na celu wykrycie ewentualnych stwardnień, guzków lub innych zmian. W przypadku nieprawidłowości lekarz, skieruje Cię na USG lub biopsję.

Czy to badanie jest potrzebne

Naukowcy spierają się czy badanie stężenia antygenu PSA jest korzystne dla pacjenta. Rak prostaty jest bardzo częsty, ale bardzo rzadko zabija. W ostatnich latach dominowało zalecenie, aby nie wykonywać badań PSA. Niemniej jednak te rekomendacje ulegają zmianie. Kuracja polegająca na usunięciu gruczołu krokowego nie zawsze jest skuteczna, a może być przyczyną nietrzymania moczu, powikłań naczyniowo-sercowych czy depresji.

Przygotowanie do badania

Badanie markera z krwi należy wykonać przed inwazyjnymi lub diagnostycznymi zabiegami na prostacie lub 2-3 tygodni po ich przeprowadzeniu. Badanie jest bezbolesne i można je wykonać niemal o każdej porze dnia. Cena w różnych miastach Polski waha się od około 30 do 70 złotych.

Badanie PSA – wyniki

Wyniki zależą od norm przyjętych przez laboratorium, ale ustala się, że norma wynosi:

  • 2,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 40-50 lat
  • 3,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 50-60 lat
  • 4,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 60-70 lat
  • 6,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 70-80 lat

Poziom powyżej 10,0 ng/ml wskazuje na zwiększone ryzyko raka prostaty.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.