Uratowała tysiące imigrantów – grozi jej 20 lat więzienia

ratowała grozi jej

Uratowała tysiące imigrantów – grozić jej może nawet 20 lat więzienia. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to własnie taka kara może spotkać niemiecką kapitan statku, która systematycznie ratuje życie uchodźcom z Afryki. 

Uratowała tysiące imigrantów

Statek Sea-Watch porusza się w wodach Morza Śródziemnego i systematycznie ratuje ludzkie życia. Wyławia osoby z pontonów, które mają niewielkie szanse na przetrwanie w bezgranicznych morskich wodach. Wszystkiemu jednak przeciwny jest rząd Włoch, z szefem tamtejszego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Matteo Salvinim na czele.

Jak w swoim materiale podaje serwis tvn24.pl, Salvini ratującą życia załogę nazywa kryminalistami. Przychylny jest jedynie temu, aby z pontonów ratować dzieci, kobiety ciężarne, oraz chore osoby. Na tym jednak się nie kończy. Włoski rząd właśnie za sprawą Matteo Salviniego chce oskarżyć niemiecką kapitan statku ratunkowego.

Ratuje życie – grozi jej więzienie

Kapitan dwóch statków, które odpowiedzialne są za ratowanie tysięcy osób, jest Pia Klemp. W materiale stacji cytowane są słowa, które mają być jej osobistym komentarzem do całej sprawy:

Jako kapitan jestem zobowiązana pomagać ludziom w trudnej sytuacji. Solidarność z potrzebującymi to nasz obowiązek. To mała rzecz, każdy może coś zrobić.

Jak zatem widać, niemiecka kapitan nie widzi w swoich czynach nic złego. Inaczej jednak jej postępowanie, odbierane jest we Włoszech. Tamtejszy rząd oskarża ją o współorganizację nielegalnej migracji, a organizacja dla której Pia Klemp pracuje, ma działać w porozumieniu z niebezpiecznymi przemytnikami.

Pia Klemp twierdzi, że działa zgodnie z prawem morskim

Gdy o sytuacji nie było jeszcze aż tak głośno, Pia Klemp mówiła, że nie może godzić się na to, aby rządy jawnie łamały prawo morskie. Mało tego, według niej łamana jest także konwencja wenecka w sprawie uchodźców (mówi ona o pomocy humanitarnej).

Zarzuty dla kapitan Klemp

W najgorszym wypadku, wobec zarzutów Pia Klemp może spędzić w więzieniu aż 20 lat. Inną opcją jest olbrzymia kara finansowa. Wynosi ona – uwaga – 15 tysięcy Euro za każdą przywiezioną do Włoch osobę! Patrząc na ilość uratowanych osób, kwota urasta do horrendalnych sum.

Uratowała tysiące imigrantów – dostała zakaz

Salvini zdecydował się na podpisanie dekretu – od teraz Sea-Watch 3, czyli statek kapitan Klemp, ma zakaz wpływania na włoskie wody morskie. Złamanie zakazu wiązać będzie się z konfiskatą łodzi oraz ogromną karą pieniężną.

źródło zdjęć: commondreams.org, sea-watch.org

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.