Upał zagraża katedrze Notre Dame! Eksperci zaniepokojeni

upał zagraża

Upał zagraża katedrze Notre Dame – czy może ją spotkać kolejna katastrofa? Eksperci są wyraźnie zaniepokojeni i mają obawy, że panujące nad Francją upały osłabią i tak wątłą już konstrukcję zabytkowego obiektu. Nienaturalnie wysokie temperatury zbyt szybko wysuszają mury, wobec czego kruszeniu ulega kamień.

Upał zagraża katedrze Notre Dame

Nieustannie trwają prace zabezpieczające pozostałości po katedrze Notre Dame, którą w kwietniu tego roku strawiły płomienie. Robotnicy staraj się ustabilizować główną konstrukcję, której udało się ocaleć z pożaru. Ich sprzymierzeńcem nie jest jednak pogoda, która ma wydatny wpływ na kondycję i tak zniszczonych już poważnie murów obiektu. Głos w tej zabrał słynny we Francji architekt zabytków, który pracuje przy odnowieniu Notre Dame. Philippe Villeneuve, bo tak właśnie nazywa się wspominany architekt, opowiada, że w najgorszym wypadku, przez upały może dojść nawet do zawalenia się kamiennej konstrukcji.

Sytuację stale się kontroluje

Ekspert w dziedzinie zabytków uspokaja jednak, że jak na ten moment sytuacja jest pod kontrolą. Wszystkie wskaźniki są stale kontrolowane i jak na razie żaden z nich nie odbiega od normy. Nie oznacza to jednak, że problem nie istnieje. Wszyscy oczekują ochłodzenia, a także opadów, które znacząco powinny wpłynąć na poprawę kondycji murów Notre Dame. Jego słowa cytuje portal wp.pl:

 Obawiam się tego, że gdy mur wysycha, to traci spójność, i nagle sklepienie się zawali.

Ogromny pożar na Notre Dame wybuchł 15 kwietnia. Katastrofą żył wtedy niemal cały świat. Obecnie trwają prace renowacyjne, jednak potrwają one bardzo długo.

ZOBACZ TAKŻE: UDERZYŁ KOBIETĘ W LESZNIE! PÓŹNIEJ CHCIAŁ JĄ PRZEJECHAĆ!

upał zagraża

źródło zdjęcia: nbcnews.com, thehill.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.