Ukraińcy coraz częściej wyjeżdżają z Polski

Ukraińcy coraz częściej wyjeżdżają z Polski

Ukraińcy coraz częściej wyjeżdżają z Polski – oto najnowsze doniesienia portalu „Puls Biznesu”. Przeprowadzają się głównie do Czech i Niemiec. Warte zaznaczenia jest to, że jeśli spora część z nich wyjedzie, to na ich miejscu nie pojawią się nowi imigranci.

Niemcy

Z badań wynika, że stale rośnie liczba Ukraińców, którzy chcą wyjechać z Polski. Co więcej, agencja Manpower przeprowadziła badanie, z których wynika, że aż co czwarty obywatel Ukrainy chce wyjechać z naszego kraju. Ich główną motywacją do wyjazdu są perspektywy na wyższe zarobki oraz lepsze warunki pracy. Należy zaznaczyć, że aż 3/4 Ukraińców za cel wyjazdu stawia sobie Niemcy. Kolejnym popularnym krajem, gdzie wschodni mieszkańcy chcą mieszkać są Czechy. „Puls Biznesu” informuje, że sporym problemem może okazać się, że na miejsce wyprowadzających się Ukraińców nie przyjadą kolejni. Sytuacja pracodawców może się diametralnie zmienić, ponieważ wielu z nich zdecydowanie wolało zatrudniać obcokrajowców za mniejsze pieniądze niż Polaków.

ZOBACZ TAKŻE: MIESZKAŃCY UKRAINY PRZEMYCALI DO POLSKI EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA

Kto wyjeżdża?

Z przeprowadzką i wyjazdem do innego kraju wiąże się ogromny stres, niepewność oraz tęsknota. Mimo to Ukraińcy coraz częściej wyjeżdżają z Polski. Spora część osób, która decyduje się na wyjazd to studenci. Ukraińcy, którzy zdecydowali przeprowadzić się do Polski całymi rodzinami, którzy mają tu mieszkanie i pracę nie są tak skorzy do wyjazdu. Istnieje za duże ryzyko niepowodzenia w szybkim znalezieniu pracy czy też mieszkania. Warto zaznaczyć, że według badania „Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy” zauważono, że wzrósł odsetek Ukraińców, którzy chcą zostać w Polsce już na stałe. Andrzej Korkus, prezes Zarządu EWL S.A. mówi:

Determinującym powodem do chęci zostania w naszym kraju jest wyższa jakość życia. Nie chodzi jednak tylko o względy finansowe, ale też społeczne, między innymi integrację i niewielką barierę językową. Uważam, że czynnikiem, dzięki któremu możemy walczyć o pracowników z Ukrainy, jest właśnie bliskość kulturowa.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.