Tyle kosztuje schabowy i placki ziemniaczane u Magdy Gessler! Nie jest tanio

tyle kosztuje schabowy

Tyle kosztuje schabowy i placki ziemniaczane u Magdy Gessler! W sieci głośno jest o cenniku z jednego z lokali, który serwuje dania najpopularniejszej restauratorki w naszym kraju. Kartę dań z warszawskiej restauracji dokładnie prześwietlił portal o2.pl. Wnioski? Nie jest tanio. Warto natomiast zwrócić uwagę na wielkie i z pewnością smaczne porcje. Najwięcej mówi się jednak o wspomnianym już schabowym, jednak droższe od niego są choćby… placki ziemniaczane. Szczegóły znajdziecie w dalszej części tekstu.

Tyle kosztuje schabowy i placki ziemniaczane u Magdy Gessler! Nie jest tanio – jak prezentują się poszczególne ceny?

Magdy Gessler nie trzeba przedstawiać właściwie nikomu. To jedna z najbardziej znanych, jak nie zupełnie najpopularniejsza restauratorka w naszym kraju. Kojarzona jest głównie z prowadzenia programu „Kuchenne rewolucje”, podczas którego pomaga pogrążonym w kryzysie właścicielom lokali gastronomicznych. Sama jednak także posiada kilka wykwintnych restauracji. Jak wyglądają w nich ceny? Łatwo domyślić się, że lokale z jedzeniem Magdy Gessler do najtańszych nie należą. A jak jest praktyce?

Portal o2.pl prześwietlił menu warszawskiej restauracji „U Fukiera”. Dzięki temu wiadomo, ile trzeba zapłacić tam za typowy polski obiad, jakim jest – a jakby inaczej – kotlet schabowy. Takie danie we wspomnianym lokalu to koszt rzędu 64 złotych. Zwraca się jednak uwagę na to, że porcja robi ogromne wrażenie, a co najważniejsze – jedzenie jest przepyszne.

ZOBACZ TAKŻE: SZOKUJĄCY MODEL RODZINY – CI LUDZIE MAJĄ JUŻ 22 DZIECI, ALE PLANUJĄ PONAD SETKĘ POTOMSTWA. JAK TO MOŻLIWE I SKĄD BIORĄ NA WSZYSTKO PIENIĄDZE? INTERNAUCI PRZECIERAJĄ OCZY ZE ZDUMIENIA

Placek ziemniaczany droższy od schabowego! Jak wyglądają ceny kilku innych interesujących pozycji w menu restauracji z jedzeniem Magdy Gessler?

Wspominany kotlet schabowy, który kosztuje 64 złote, wcale nie jest najdroższym daniem w menu restauracji. Więcej kosztują choćby… placki ziemniaczane z gulaszem. Za nie trzeba zapłacić 79 złotych. Ta cena robi już naprawdę duże wrażenie.

Portal o2.pl wylicza jeszcze kilka innych ciekawych pozycji z menu „U Fukiera”. Warto wspomnieć choćby o antrykocie na kamieniu z masłem czosnkowym (130 złotych), tatarze z łososia (68 złotych) i flakach po warszawsku z pulpetami (31 złotych). Za kawałek sernika zapłacimy także 31 złotych.

źródło: o2.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.