Toksyczne gąsienice w Niemczech! Czy są groźne dla ludzi?

toksyczne

Toksyczne gąsienice są aktualnie potworną plagą za naszą zachodnią granicą. Niemcy walczą z nimi wszystkimi siłami, są bowiem niebezpieczne dla zdrowia. Ich pojawienie się jest skutkiem ocieplenia klimatu. Czy oznacza to, że w naszej części kraju będzie coraz więcej niebezpiecznych, nowych dla kontynentu stworzeń? Co grozi po zetknięciu z opisywanymi osobnikami? 

Toksyczne gąsienice

Toksyczne gąsienice są zmorą Niemców w ostatnich tygodniach. Nie dość, że napotkać można je niemal na każdym korku, to mogą być bardzo nieprzyjemne w kontakcie z człowiekiem. Wszystko przez to, że powodują czasami naprawdę poważne dolegliwości. Stworzenia o których mowa, noszą nazwę gąsienic korowódki dębówki. Choć brzmi to uroczo, jest niesamowicie mylne. A to dlatego, że ten zdawałoby się niegroźny owad, posiada toksyczne, trujące wręcz włoski. Wywołują one wiele schorzeń, które mogą skończyć się dla ludzi tragicznie.

Jakie dolegliwości powodują gąsienice z Niemiec?

Jak się okazuje, niemieckie gąsienice z gatunku korowódki dębówki powodują szereg nieprzyjemnych i groźnych dolegliwości. Najczęściej, po zetknięciu z ich toksycznymi włoskami, ludzie odczuwają:

  • ostre podrażnienia skóry
  • ataki astmy
  • wymioty

Opisywane gąsienice upodobały sobie drzewa – konkretnie, jak można wnioskować po ich nazwie – dęby. Za naszą zachodnią granicą rozpoczęła się zmasowana akcja usuwania ich gniazd. Można je spotkać na niemal każdym dębie. 

toksyczne

Obecność tychże owadów spowodowana może być ocieplającym się klimatem. Zwykle, gąsienice o tej porze roku przekształcały się w motyle i nigdy nie były tak uciążliwe dla ludzi i zwierząt. W związku z gorącym latem jednak, nadal nie zmieniły swojej postaci. Wszystko przez to, że korowódki dębówki uwielbiają ciepło. 

Poważne zagrożenie dla społeczeństwa

Niemcy może nie popadają w panikę, jednak odczuwalny jest u nich problem wynikający z obecności toksycznego owada. Jak podaje portal interia.pl, w związku z plagą gąsienic, zamknięto pola namiotowe, baseny i kempingi. Co więcej, w Wolfsburgu z uwagi na zagrożenie (owady te wywołują ataki astmy), odwołano maraton biegowy. 

Gąsienice mogą spadać na ludzi z drzew. Wtedy może dojść do podrażnienia skóry, lub wystąpienia wymiotów i ataków astmy. Po każdorazowej wizycie w parkach, niemiecka ludność proszona jest o dokładnie wytrzepanie ubrań i włosów. Wszystko po to, aby ograniczyć możliwość szkodliwego działania korowódki dębówki. Mówi się, że wszystko może potrwać jeszcze 2 tygodnie – wtedy gąsienice powinny już przekształcić się w motyle.

toksyczne

źródło zdjęć: dojczland.info, fakt.pl, forum.nagrzyby.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.