To miejsce jako pierwsze zakazało używania pieluch jednorazowych!

Okazuje się, że coraz więcej miejsc na świecie podejmuje decyzje sprzyjające ekologii. Problem zanieczyszczeń to jeden z najczęściej poruszanych ostatnio tematów. Głównie chodzi o plastik i inne sztuczne tworzywa, które sukcesywnie „zalewają” świat. Dodatkowo, ostatnio rozmowy prowadzono na temat jednorazowych pieluch – to miejsce jako pierwsze zakazało ich używania. 

Które państwo zakazuje używania pieluch?

Wiele miejsc na świecie decyduje się na bardziej ekologiczne i naturalne rozwiązania. Na przykład, coraz częściej w restauracjach nie znajdziemy już plastikowych słomek. Zastąpiły je te z makaronu czy metalowe, wielokrotnego użytku. Więcej osób biorąc jedzenie na wynos, przynosi swoje opakowania, aby nie brać za każdym razem nowego, które wykonane jest zazwyczaj z tworzyw sztucznych. Rozwiązań jest wiele, dzięki temu można sprawić, że sytuacja związana z zanieczyszczeniami ulegnie powoli zmianie na lepsze.

Dlatego Republika Vanuatu to miejsce, które jako pierwsze wyszło z inicjatywą wprowadzenia zakazu używania pieluch jednorazowych. Skąd ta decyzja? Jak podaje The Guardian, to jedno z miejsc, które jest najbardziej dotknięte zmianami klimatu. Podwyższony poziom wód oraz ogromne zanieczyszczenia to jedne z głównych powodów podjęcia tej decyzji.

Kontrowersje wokół wprowadzonego zakazu

Jednak jakiś czas temu w Londynie, odbyło się spotkanie, na którym Vanuatu znalazło się na liście 12 krajów, które walczą ze zmianami klimatu najlepiej jak potrafią. Niestety kobiety zamieszkujące wyspy, nie są zadowolone z zakazu, który ma zostać wprowadzony już na początku 2020 roku. Dlatego, że znalezienie zamiennika może być nie lada wyzwaniem. Są wstępne propozycje, aby używać pieluszek z bawełny.

Władze Vanuatu mówią o skutkach zanieczyszczeń na wyspach, które bardzo gwałtownie zmieniły tam życie. Tracą na tym przede wszystkim mieszkańcy, gdyż jakość wody się pogorszyła, a przez śmieci, które się w niej znajdują, cierpią również zwierzęta, którymi żywią się tam ludzie. Aby poprawić jakość życia, nie tylko w tamtym miejscu, należy restrykcyjnie przestrzegać zasad. To długa droga, jednak ludzie mogą wnieść dużo dobrego, przy minimalnych chęciach.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.