Orlen zainwestuje 400 mln złotych w nowe technologie! Przyjazne dla środowiska

Orlen zainwestuje 400 milionów złotych w nowe technologie. Firma właśnie podpisała umowę na zakup licencji oraz projektu budowy instalacji, która jest korzystniejszym rozwiązaniem dla środowiska. Chodzi o instalację ekologicznego glikolu propylenowego, który stosuje się do produkcji między innymi środków czystości. Co ciekawe, dzięki produkcji, pokryje to aż 75% jego zapotrzebowania.

Orlen nowe inwestycje w drodze

Orlen planuje wybudować w Trzebini instalację, która będzie produkowała ekologiczny glikol propylenowy. Co ciekawe, w planach jest produkowanie 30 tysięcy ton substancji rocznie. Ze względu na bardziej ekologiczny charakter inwestycji, może to wzmocnić pozycję firmy na rynku, gdyż rozwiązania przyjazne dla środowiska są aktualnie najlepsze. Stosuje się go do produkcji chociażby dezodorantów w sztyfcie, olejków zapachowych czy środków czystości. Do produkcji użyje się gliceryny.  Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek wypowiedział się w tej sprawie.

Inwestujemy w nowoczesne technologie i stawiamy na produkty wysokomarżowe, bo to zadecyduje o utrzymaniu pozycji lidera w regionie w najbliższych latach. Nie zapominamy przy tym o naszej społecznej odpowiedzialności i stosujemy ekologiczne rozwiązania, które znacząco redukują wpływ naszej działalności na otoczenie

Budowa ma zakończyć się w 2021 roku i będzie pierwszą taką w Polsce, natomiast drugą w Europie. Ma zapewnić nawet kilkadziesiąt nowych etatów pracy.

To nie jedyny plan

Dodatkowo, Orlen planuje również wybudować instalacje do produkcji bioetanolu II generacji w rafinerii Jedlicze. Może to mieć wpływ na ich pozycję na rynku. Może to również pomóc w zrealizowaniu celu 8,5 % udziału paliw odnawialnych w paliwach ciekłych w kolejnym roku. Ten projekt również dałby pracę większej liczbie osób, między innymi mikrobiologom czy laborantom.

Wydajność rafinerii wyniosłaby 25 tysięcy ton bioetanolu rocznie i ma być produkowany z surowców niespożywczych. Coraz więcej firm decyduje się na ekologiczne rozwiązania, co oczywiście cieszy.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.